X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kobiece oblicze Meksyku. Maczyzm wpisany w tradycję

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 21:59
"No Pasa Nada - nic się nie dzieje! Kobiece oblicze Meksyku" Beaty Kowalik to portret kobiet, Meksykanek, które od pokoleń podlegają maczystowskiej kulturze przemocy. 
Audio
  • Beata Kowalik opowiada o kobietach w Meksyku (Stacja Kultura/Czwórka)
Kobieta z meksykańskiego plemienia Huiczoli z dzieckiem.
Kobieta z meksykańskiego plemienia Huiczoli z dzieckiem.Foto: Shutterstock.com/Diego Drenoso

Maczyzm to określenie, które pochodzi od hiszpańskiego słowa "machismo" i oznacza postawę, którą w dosłownym tłumaczeniu można określić terminem "samczość". - Moja książka to też obraz Meksyku, który mimo tragicznych wydarzeń w niej opisanych, ma jeszcze wiele do zaoferowania światu - mówi autorka opowieści. - Nie wszyscy mężczyźni w Meksyku są maczystami - podkreśla. 

Beata Kowalik zamieszkała w Meksyku 9 lat temu. Wtedy zaczęła rozmawiać z koleżankami, wtedy przekonała się, że maczyzm jest osadzony w tej kulturze przez historię i tradycję. - Mimo upływu wieków, wciąż, podskórnie, ta tradycja jest przekazywana - ocenia gość Czwórki. - To nie ma związku z poziomem wykształcenia czy wychowania. 

W Meksyku kobiety są mniej słyszalne, ich głos nie jest równouprawniony Beata Kowalik

Autorka zaznacza, że jako turyści czy osoby z zewnątrz, które mieszkają w Meksyku dłużej, możemy nie zauważyć tej silnej tradycji, a kobiety, Meksykanki, nie rozumieją, że może być inaczej. - W książce skupiłam się na głosie kobiet, żeby one zostały usłyszane i żeby ktoś ich wysłuchał - dodaje. 

Opowieści w "No Pasa Nada – nic się nie dzieje! Kobiece oblicze Meksyku" to relacje o przemocy, gwałtach, bezprawiu czy rasizmie. 

Współczesna Meksykanka

Beata Kowalik nie podejmuje się zdefiniowania współczesnej kobiety Meksyku, bo jej zdaniem każda kobieta definiuje rolę kobiet na własną rękę. - Inna jest sytuacja kobiet z dużych miast, wykształconych, mających kontakt z cudzoziemcami, inna tych, pochodzących z rdzennych społeczności indiańskich, słabo wykształconych. Ich świadomość świata i siebie będzie się różnić - podkreśla dziennikarka. - Jestem optymistką i uważam, że zmiana wśród meksykańskich kobiet będzie wychodziła od kobiet. Myślę, że mężczyznom na tym nie zależy, a mimo to jest szansa na zmianę - dodaje.  

Meksyk znajduje się w czołówce państw, które są niebezpieczne dla dziennikarzy. Beata Kowalik postawiła jednak na ochronę siebie, swojej rodziny a także rozmówczyń. - Umawiając się na rozmowy zależało mi na tym, żebyśmy obie, ja i moja rozmówczyni, były bezpieczne - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Beata Kowalik (filolożka, dziennikarka, reporterka, autorka książki "No Pasa Nada – nic się nie dzieje! Kobiece oblicze Meksyku")

Data emisji: 13.02.2019

Godzina emisji: 11.09

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Oscar dla "Parasite" oznacza koniec Hollywood?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 15:20
Po raz pierwszy w 92-letniej historii Oscarów w kategorii Najlepszy film członkowie Akademii uhonorowali obraz nieanglojęzyczny - "Parasite" Bonga Joon-ho. - To jest dowód, że oscarowa ceremonia ciągle jest jeszcze w stanie nas czymś zaskoczyć - przekonuje Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka książki "Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Waiting room". Inkubator dla nowych twarzy światowej mody

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 15:20
Podpisali już kontrakt z agencją, ale od wybiegu i pracy z wiodącymi projektantami dzieli ich kilka lat. Życie niepełnoletnich modelek i modeli uwieczniła na zdjęciach Zosia Promińska. Wystawę "Waiting room" można oglądać w Instytucie Fotografii Fort w Warszawie.
rozwiń zwiń