Nowe Epifanie 2020. "Ta odsłona festiwalu będzie miała swój zapach"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 20:58
XI Festiwal Nowe Epifanie rozpoczyna się w ostatni dzień karnawału, 25 lutego. Festiwal, o którym mówi się, że łączy zarówno sacrum i profanum stawiając pomost między sztuką a religią. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony będzie hasło "Nie dotykaj mnie". Co oznacza i do czego nawiązuje?
Audio
  • Nowe Epifanie 2020. Głos kobiet w Kościele (Stacja kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Stokkete

- Szukając hasła przewodniego kolejnych odsłon naszego festiwalu, staramy się odnieść do czegoś, co jest zrozumiałe współcześnie. Pojęliśmy decyzję, by zająć się Marią Magdaleną, kobietą, ponieważ naszym zdaniem głos kobiet w Kościele i religii wciąż jest za mało słyszalny. W ten sposób chcieliśmy go wydobyć i nagłośnić - komentował Paweł Dobrowolski, dyrektor festiwalu.

ZOBACZ WIĘCEJ Kultura w Czwórce >>>

- W oczy rzucił nam się fragment, który wypowiedział do niej Jezus: "nie dotykaj mnie". To hasło, które zabrzmiało bardzo współcześnie. Stwierdziliśmy, że to temat, który jest dobrym punktem wyjścia do szerszej dyskusji. Badamy granice dotyku, zastanawiamy się co on oznacza - komentował. 

Poza panelami dyskusyjnymi istotę problemu pomogą nakreślić także warsztaty, które w tym roku odbędą się w ramach festiwalu po raz pierwszy. "Miejsce dotyku" to cykl ośmiu spotkań prowadzonych przez kobiety. - Będziemy pracować na takimi tematami, jak żałoba, granice w ciele, prace nad tym, jak sprawić, by nasz głos stał się słyszalny, będziemy mieli okazję uczestniczyć także w warsztatach z... olejków. Ta odsłona festiwalu będzie miała swój zapach - zapowiadał organizator. 

ZOBACZ TAKŻE Polecamy książki. Co warto przeczytać? >>>

W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty, tematyczne warsztaty kulinarne i projekcje filmowe. Jakie? O programie w rozmowie z Kasią Dydo opowiadał Paweł Dobrowolski, dyrektor festiwalu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Paweł Dobrowolski, dyrektor festiwalu

Data emisji: 24.02.2020

Godzina emisji: 10.08

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galerie na świecie: podróż do świata książki i mroczna strona Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 20:05
W "Z" Museum w Manchesterze trwa "A World Inside a Book. Gruffalos, Dragons and Other Creatures" - To wciągająca wystawa 3D poświęcona książce "Gruffalos" – opowiadała Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiks o Tamarze Łempickiej - polskiej malarce, skandalistce, ikonie epoki jazzu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:19
Paryż, lata 20. XX wieku. Polska malarka Tamara Łempicka, przyjaciółka André Gide'a i Jeana Cocteau, jest gwiazdą paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, odbiorców jej dzieł i modelek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: plac zabaw dla dorosłych i ukryte znaczenia obrazów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 20:31
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie tym razem odwiedzamy Holandię, Włochy, Niemcy i Stany Zjednoczone. Zajrzymy m.in. na holenderski plac zabaw tylko dla dorosłych, opowiemy o multimedialnej wystawie poświęconej historii Atlanty, a do Berlina wyruszymy śladami ikony walki z apartheidem i jednego z najważniejszych działaczy na rzecz praw człowieka.
rozwiń zwiń