Balladyna w Messengerze. Spektakl, który obejrzymy przez komunikator

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 01:53
Większość instytucji kultury do odwołania zawiesza swoją działalność. Odwołane są koncerty, spotkania z artystami, projekcje filmowe i spektakle teatralne. Artyści coraz częściej przenoszą część swojej pracy do sieci. Reżyser Oskar Sadowski przygotowuje spektakl, który powstaje przez komunikator.
Audio
  • Goplany i Grabca rozmowy w Messengerze. Powstaje pierwszy spektakl, którego próby odbywają się w komunikatorze (Stacja kultura/Czwórka)
Próba generalna spektaklu Balladyna w Teatrze w Krakowie - im. Juliusza Słowackiego
Próba generalna spektaklu "Balladyna" w Teatrze w Krakowie - im. Juliusza SłowackiegoFoto: Bartek Barczyk/materiały pras.

Próby odbywają się przez internet za pośrednictwem mediów społecznościowych. Od kilku dni pracują bez ustanku. Wszystko po to, by na ręce internautów oddać spektakl, który za pośrednictwem komunikatora będziemy mogli obejrzeć we własnych domach.

- W krótkim czasie udało nam się stworzyć coś naprawdę niesamowitego. Z pomocą niezwykle pracowitych i kreatywnych ludzi. Dawno nie miałem tak intensywnych prób. Bywa, że pracujemy od 11.00 do 4.00, okazało się, że te spotkania mogą się okazać bardzo twórcze - mówił Oskar Sadowski, reżyser teatralny.

Jak mówił twórca inspiracją do powstania e-spektaklu była tęsknota za widzami. - Nie chcieliśmy karmić widza kolejnymi informacjami na temat koronawirusa, postanowiliśmy przeczytać wybrany tekst. Padło na "Balladynę" Juliusza Słowackiego, którą czytaliśmy do trzeciej nad ranem. Z głodu kontaktu z drugim człowiekiem, możliwości kreatywnego tworzenia i izolacji zrodził się pomysł stworzenia wirtualnego spektaklu - opowiadał.

Przedstawienie w czasach koronawirusa, który powstaje przez komunikator będziemy mogli zobaczyć już 4 kwietnia. O próbach  prowadzonych przez Messengera opowiadał reżyser Oskar Sadowski. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Oskar Sadowski (reżyser teatralny)

Data emisji: 24.03.2020

Godzina emisji: 11:20

ac

Czytaj także

Od Krakowa do Warszawy. Przegląd wydarzeń teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 14:29
Krakowski Festiwal Teatru Żydowskiego, Warszawskie Spotkania Teatralne - co będzie się działo podczas tych wydarzeń? W Czwórce zapraszalismy na najważniejsze imprezy kulturalne najbliższych tygodni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

27. odsłona "Sztuki Ulicy". "To teatr zaangażowany społecznie"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:47
Sztuka Ulicy jest cyklicznym projektem artystycznym realizowanym w obszarach teatru, tańca, cyrku i performance’u w Warszawie od 1993 roku. Na tegoroczną edycję zaproszeni zostali artyści z Niemiec, Czech, Rosji i Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W teatrze różnorodnie. Podczas "Nówki Sztuki" też

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 14:16
- "Nówka Sztuka" to przegląd najciekawszych propozycji, które pojawiły się na konkursie, który organizujemy jako Instytut Teatralny na wystawienie polskiej sztuki współczesnej - mówi Łukasz Orłowski, rzecznik prasowy Instytutu Teatralnego. - Ta "Nówka Sztuka" to są laureaci 25. konkursu - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ghosting: stan ducha". Teatr z rapem w tle

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 19:07
Dziennikarz muzyczny Czwórki Michał "Numer Raz" Witak i producent Dariusz "Vixen" Szlagor wystąpią na teatralnej scenie już 22 grudnia w spektaklu "Ghosting: stan ducha". - To idealne połączenie teatru z muzyką - mówią twórcy przedsięwzięcia. 
rozwiń zwiń