Matura 2020. Jak napisać wypracowanie z historii sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 14:10
Centralna część wypracowania opiera się na właściwym doborze i opisie dzieł sztuki. Ale równie ważne są wstęp i zakończenie oraz dobre uzasadnienie swojego wyboru.
Audio
  • Matura z historii sztuki - egzamin pisemny i wypracowanie (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak zacząć?


Czytaj także
Pędzle obraz malarstwo 1200.jpg
Matura 2020. Najważniejsze gatunki malarstwa

- We wstępie bardzo ważne jest zarysowanie kontekstu epoki, o której będziemy pisać - zaznacza Ewelina Chwiejda. - I tak, w baroku na sztukę ogromny wpływ miała reformacja. We wstępie do tego typu wypracowania powinniśmy sięgnąć do tego, co działo się wówczas w polityce i w historii Kościoła - tłumaczy.

W tej części warto też zamieścić tytuły dzieł, na których skupimy się w dalszej części pracy.

Co w środku?

Rozwinięcie to najdłuższy i najważniejszy element pracy pisemnej. - Każdy akapit poświęcamy jednemu dziełu. Należy przy tym pamiętać, żeby przypisać artystę do danej epoki. Następnie krótko opisujemy dzieło i przechodzimy do analizy formalnej, czyli do tego jak dany temat został przedstawiony i za pomocą jakich środków technicznych - mówi autorka bloga Matura z historii sztuki.pl. 

Jak skończyć?


Zobacz
sztuka nowoczesna galeria puste ściany free shut 1200.jpg
Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki

- Pod koniec akapitu "podpinamy" dzieło do tematu, czyli raz jeszcze podsumowujemy to, co napisaliśmy i udowadniamy słuszność naszych wyborów - wyjaśnia rozmówczyni Ady Janiszewskiej. 

Dobra argumentacja to najskuteczniejszy sposób do osiągnięcia celu. - W historii sztuki ważny jest czynnik ludzki, więc jeśli dobierzemy właściwe argumenty, mamy większe szanse na przekonanie egzaminatora do naszych racji - tłumaczy ekspertka. - Lepiej jednak nie przesadzać z dygresjami i trzymać się terminologii związanej z tą dziedziną.

Uwagi końcowe

  • Trzymaj się kontekstu
  • Pisz konkretnie, unikaj ogólników
  • Dbaj o styl i język

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska 

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 10.00

kul/pj

Czytaj także

Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 13:00
Żeby zdać maturę z historii, należy opanować podział malarstwa ze względu na różne czynniki, trzeba także znać podstawowe techniki malarskie i techniki zdobnicze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Historia sztuki - jak poznać dzieło kubisty czy Michała Anioła?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 12:51
Dzieła, które podziwiamy dziś w muzeach i galeriach nie istniałyby bez artystów. Przyporządkowanie malarzy czy rzeźbiarzy do konkretnych epok w historii sztuki nie jest łatwe. Tuż przed maturą, podpowiadamy jak to zrobić i jak się tego nauczyć.
rozwiń zwiń