Zaskakująca Niemapa - zwiedzaj lasy i miasta Polski z rodziną

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 13:56
Niemapa to wyjątkowa seria ilustrowanych przewodników. Jej autorki zaczęły od "niemapowania" miast. Dziś wraz z Lasami Państwowymi zapraszają w las, dokładnie w lasy Pomorza Gdańskiego. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: John_T/Shutterstock.com

przyczepa1200.jpg
Lato w przyczepie - sposób na wakacje w czasie pandemii

- Wspólnie z Małgosią Żmijską, w ramach kolektywu Mamy projekt, udało nam się już "zniemapować" bardzo dużo dużych polskich miast - opowiada  Joanna Studzińska. - Od dwóch lat "niemapujemy" również tereny leśne czy górskie. Zachęcamy rodziny do tego, by z dzieciakami poszli w las, w naturę. Nasza najnowszą propozycją są Lasy Pomorza Gdańskiego - dodaje. 

Jak się okazuje Niemapy powstają przede wszystkim z współpracy, z rodzicami, leśnikami, podróżnikami. - Gdy same zostałyśmy mamami zauważyłyśmy, że nie ma przewodników, które pomogłyby nam z rodziną poruszać się po miastach, wyjeżdżać na wycieczki - zdradza współautorka Niemap. - Dodatkowo bardzo wiele rekomendowanych atrakcji kompletnie nie nadaje się dla dzieci, a nawet ich tam nie wpuszczają - dodaje. 


shutterstock_las 1200.jpg
Las – nasze miejsce na Ziemi. "Warto spacerować nawet do 2 godzin dziennie"

Gość Kasi Dydo przyznaje, że po takich refleksjach pojawił się pomysł, żeby samemu takie przewodniki opracować, przewodniki, które pokazują miejsca, w których fajnie jest być z rodziną. - Dziś staramy się, by były to miejsca sprawdzone, gdzie możemy miło i bezpiecznie z dzieciakami spędzić czas, jednocześnie czegoś się nauczyć, zwrócić uwagę na architekturę, kulturę, wyjątkowość miejsca, w którym jesteśmy - wyjaśnia Joanna Studzińska. 

Dzięki takiemu podejściu na Niemapie Warszawy znajdziemy miejsce w okolicach jednego z mostów, z którego świetnie ogląda się pociągi, na Niemapie wrocławskiej umieszczone są niezwykłe podwórka. Odkąd duet autorek współpracuje z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, korzysta również z podpowiedzi leśników. Często to oni zdradzają, gdzie odkryjemy niezwykłe ścieżki czy magiczne drzewa. 


Lasy Pomorza Gdańskiego wydały nam się niesamowite, dlatego, że jest tam las, rzeki, morze. Nie trzeba nic więcej, gdy wyjeżdża się z dziećmi Joanna Studzińska

Gość Kasi Dydo podkreśla jednak, że "pójście na spacer" dla dzieci nie jest atrakcją. - Moja 5-letnia córka lubi mieć cel - przyznaje. - Ona liczy na jakieś fajne eksploracje, że wycieczka będzie ciekawa. Staramy się na Niemapie Lasów Pomorza Gdańskiego pokazać atrakcje dla dzieci, które ciekawią różne rzeczy. Możemy skorzystać z biegów na orientację, poszukiwanie punktów z mapą, kajaków, ścieżek edukacyjnych w rezerwatach przyrody. Można się nauczyć o historii Pomorza, pojechać do osady słowiańskiej czy osady łowców fok - wymienia.

Perełką tego regionu jest Leśny Ogród Botaniczny Marszewo. Autorka Niemap ma nadzieję, że już wkrótce powrócą w nim "ogrodowe niedziele", które przed pandemią były organizowane regularnie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Studzińska

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 11.16

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Picasso jest zbyt kanciasty, Rafael kojarzy się z czekoladkami"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:45
Dzieci często nie interesują się sztuką. Co więc zrobić by nasze pociechy złapały bakcyla i weszły w artystyczny świat - opowiadali Ewa Jałochowska i jej syn Kajtek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Roślinne Porady od podstaw. Kto sieje ten zbiera" - dla tych, którzy kochają swój ogród

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 16:06
"Roślinne Porady od podstaw. Kto sieje ten zbiera" Sebastiana Kulisa to nowa na rynku książka w formie e-booka. - To nie jest typowa książka ogrodnicza, a poradnik o tym, jak dostrzegać, wspierać i szanować naturę - zapowiada autor. 
rozwiń zwiń