Galerie na świecie. Sztuka amerykańska, film niemiecki i ożywione freski Tove Jansson

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 16:03
Większość instytucji kultury - w Polsce i na świecie - została ponownie otwarta dla zwiedzających, dzięki czemu nie musimy już ograniczać się do obcowania ze sztuką tylko i wyłącznie w sieci. Ale zawsze mamy wybór i szansę, żeby bez ruszania z domu sprawdzić, co dzieje się w muzeach i galeriach na świecie.
Łódź 1978. Wizyta fińskiej pisarki, ilustratorki, autorki cyklu książek dla dzieci o Muminkach Tove Jansson. Podczas wizyty pisarka odwiedziła Studio Małych Form Filmowych, w którym rozpoczęto ekranizację serii opowiadań o Muminkach. Nz. autorka z figurką Muminka.
Łódź 1978. Wizyta fińskiej pisarki, ilustratorki, autorki cyklu książek dla dzieci o Muminkach Tove Jansson. Podczas wizyty pisarka odwiedziła Studio Małych Form Filmowych, w którym rozpoczęto ekranizację serii opowiadań o Muminkach. Nz. autorka z figurką Muminka.Foto: PAP/Woody Ochnio

Zobacz także
shutterstock muzeum sztuka kobieta 1200.jpg
Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Jak odkrywać amerykańską sztukę współczesną?

Whitney Museum Of American Art zawdzięcza powstanie rzeźbiarce Gertrude Vanderbilt Whitney i uchodzi za najważniejsze muzeum poświęcone sztuce amerykańskiej i tworzącym ją artystom. Gromadzi dzieła XX-wiecznej i współczesnej sztuki amerykańskiej koncentrując się na pracach żyjących artystów. - Jeśli chodzi o wydarzenia dostępne online to są to pokazy sztuki wideo, lekcje historii sztuki i zajęcia plastyczne - wymienia Ada Janiszewska. - Na stronach internetowych i w mediach społecznościowych muzeum przedstawiło także najlepsze sposoby odkrywania amerykańskiej sztuki od XX wieku do dziś.

W każdy piątek organizowane są także specjalne pokazy niedawno wprowadzonych do kolekcji dzieł wideo, a w każdą środę -  seria konwersacji z pracownikami Whitney, którzy będą odpowiadać na pytania internautów.

07:10 [CZWORKA]Stacja Kultura 17 czerwiec 2020 galerie.mp3 Co ciekawego dzieje się w muzeach na świecie? Sprawdziła to Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

Posłuchaj
graffiti pattermaking frida kahlo street art mural 1200.jpg
Galerie na świecie. Stany, Korea, Japonia - poznaj ich sztukę z kanapy

Berlin - miasto dla filmoznawców

W centrum miasta, przy Potsdamer Platz, znajduje się Dom Filmu – na siedmiu kondygnacjach mają swe siedziby różne placówki takie jak m.in. legendarne w Berlinie Arsenal-Kinos oraz "dffb" - Niemiecka Akademia Filmowo-Telewizyjna, w której uczy się 250 studentów. Są tam także: opiekująca się spuścizną filmu niemieckiego Niemiecka Kinomateka oraz przyciągające rok w rok ponad 100 tysięcy zwiedzających Muzeum Filmu i Telewizji, czyli Die Deutsche Kinemathek. - Stolica Niemiec jest pionierem wielu gatunków filmowych - m.in. kina grozy. To tutaj m.in. powstał "Nosferatu" i "Gabinet Doktora Caligari". Bogatą historię niemieckiej kinematografii można odkryć w Kinemathek - bardzo nowoczesnym muzeum filmowym - opowiada autorka cyklu o muzeach na świecie.

Wśród prezentowanych teraz wystaw jest m.in. ekspozycja, która koncentruje się na początkach funkcjonowania dwóch mediów - filmu i telewizji. 

Tove Jansson w rzeczywistości rozszerzonej 

Jeśli ktoś zamierza  - przy sprzyjających okolicznościach - w wakacje wybrać się do Finlandii, powinien zajrzeć do tamtejszego Muzeum Sztuki HAM, żeby zobaczyć wystawę poświęconą wybitnej pisarce i autorce kultowych Muminków - Tove Jansson. - Zebrana kolekcja należy do najbardziej cenionych. Znajdują się w niej m.in. fotografie dokumentujące życie pisarki, akwarele Tove Jansson oraz film dokumentalny "Haru, Island of the Solitary" nakręcony podczas wspólnych wakacji przez Jannsson i Tuulikki Pietilä - mówi Janiszewska. - HAM ożywił także freski Tove Jansoon za pomocą rzeczywistości rozszerzonej. 

Ekspozycja będzie czynna do grudnia 2022 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 10.14

kul


Czytaj także

Muzea Małopolski online. Mumia, Wawel i ślusarstwo

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 13:29
1200 zdigitalizowanych obiektów z 42 małopolskich muzeów to zbiory Wirtualnych Muzeów Małopolski, które możemy oglądać z domu. Wśród obiektów są nitki z arrasów, ale też mumia egipskiej kapłanki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szkło. Sztuka. Design". Wracają wzory z lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:10
Zachwycające formy, nieskończona ilość wzorów i barw. Niezwykle delikatny i wymagający materiał, jakim jest szkło daje ogromne możliwości twórcze. Unikatowe projekty z lat 60. czy 70. są dziś niezwykle pożądane. Ich niepowtarzalne wzornictwo rozpala wyobraźnię miłośników designu. 
rozwiń zwiń