Zygmunt Miłoszewski z nową powieścią. "Stoimy na krawędzi ekozagłady"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 15:07
"Kwestia ceny", czyli najnowsza książka Zygmunta Miłoszewskiego to thriller i nowoczesna powieść pełna przygód. Ale także dramatyczna historia dotycząca zbliżającej się katastrofy ekologicznej.
Zygmunt Miłoszewski
Zygmunt MiłoszewskiFoto: PAP/Alberto Estévez

Najnowszą powieść "Kwestia ceny" Zygmunt Miłoszewski zaczął pisać na statku handlowym, płynącym z ładunkiem holenderskiej stali przez Atlantyk, a kończył w domu podczas pandemii. - Pandemia, choć pozostała bez wpływu na treść powieści, dopisała do niej interesujący kontekst - opowiadał pisarz. - Bo to także książka o ekologii: naszym przemocowym stosunku do planety, i o tym, dokąd zmierzamy jako gatunek - mówił Zygmunt Miłoszewski. 

Posłuchaj
16:21 2020_06_24-11-16-01_CZWÓRKA_Kultura.mp3 Zygmunt Miłoszewski opowiada o książce "Kwestia ceny" (Stacja Kultura/Czwórka) 

W jego książce pojawia się - analogicznie do sytuacji na świecie - bakteria, która może odmienić życie ludzkości. Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Jedna koncentruje się na początku ubiegłego stulecia i losów Benedykta Czerskiego, zesłańca i zapalonego etnografa. Akcja właściwa toczy się zaś współcześnie, a jednym z jej bohaterów jest naukowiec i wyznawca "religii rozumu". - Uważam, że nie ma teraz ważniejszego tematu niż ekologia, kondycja Ziemi i zbliżająca się nieuchronnie katastrofa klimatyczna. Wszystkie inne kwestie są daleko za nią. Stoimy na krawędzi zagłady, i żyjemy w świecie, którego być może my - albo nasze dzieci - zobaczymy koniec. I będzie to nasza wina, bo zabraknie nam wody i innych surowców - mówił gość Kasi Dydo.

Czytaj także: 

Jak zdradził, w jego nowej powieści pojawiły się wątki, stanowiące kontynuację "Bezcennego". - Nie jest to bezpośrednia kontynuacja tamtej historii, w tym przypadku temat jest bardziej naukowy, ale pozostawiłem m.in. część bohaterów - podkreślał Zygmunt Miłoszewski. - Podobny jest także styl: współczesnego thrillera, nowoczesnej powieści przygodowej. Odpowiada mi to, bo przywołuje wspomnienia lektur mojego dzieciństwa, a pozytywne emocje staram się także wywołać u czytelników. Wierzę, że w głębi duszy wszyscy jesteśmy dzieciakami, które chcą czytać, zachwycać się. Tylko być może już w inny, bardziej dorosły sposób - mówił pisarz. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki

Zygmunt Miłoszewski opowiadał także o swojej trudnej sytuacji związanej z zagrożeniem zachorowania na koronawirusa. Aktualnie pozostaje na kwarantannie i przebywa w domu swoich rodziców. - Dobrze to znoszę, bo jako pisarz jestem przyzwyczajony do pracy w domu. Choć przez tą sytuację przegapiłem premierę mojej książki - mówił Zygmunt Miłoszewski. Stworzył jednak w mediach społecznościowych "Dziennik kwarantanny", w którym zachęca młodych ludzi do noszenia maseczek.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Zygmunt Miłoszewski

Data emisji: 24.06.2020

Godzina emisji: 11:10

kd/kul

Czytaj także

Polecamy książki. Peter Swanson i jego "Piękne kłamstwa"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 14:00
Thriller psychologiczny i jednocześnie powieść z gatunku domestic noir amerykańskiego pisarza Petera Swansona to historia o obsesji, zdradzie i morderstwie z zimną krwią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Roślinne Porady od podstaw. Kto sieje ten zbiera" - dla tych, którzy kochają swój ogród

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 16:06
"Roślinne Porady od podstaw. Kto sieje ten zbiera" Sebastiana Kulisa to nowa na rynku książka w formie e-booka. - To nie jest typowa książka ogrodnicza, a poradnik o tym, jak dostrzegać, wspierać i szanować naturę - zapowiada autor. 
rozwiń zwiń