Polecamy seriale - "Ramy", "Przeklęta" i wracamy do 1973 roku

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 15:00
Dużą popularnością na platformach streamingowych cieszą się seriale "Ramy" czy "Przeklęta". Kaja Klimek opowiada o nich w Czwórce i zabiera słuchaczy w serialową podróż w czasie, do 1973 roku i serialu Ingmara Bergmana. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Goran Bogicevic/ Shutterstock

Pedro Almodovar shutterstock 1200.jpg
Co słychać w świecie filmu? Szykują się wielkie powroty

Opowieść "Ramy" to serial podający nam zupełnie nowe perspektywy: perspektywę społeczności muzułmańskiej, która uważa, że życie jest testem moralnym, a także perspektywę pokolenia millenialsów, którzy uważają, że życie nie ma żadnych konsekwencji. 

Posłuchaj

19:32 czwórka stacja kultura 23.07.2020 seriale.mp3 Kaja Klimek poleca seriale (Stacja Kultura/Czwórka)

- To serial o Ramy'm Hassanie, którego gra Ramy Youssuf, sam twórca tej opowieści - mówi Kaja Klimek, krytyczka. - Serial jest fenomenalny - dla mnie od pierwszego odcinka jest to absolutny magnes. Ramy Youssuf jest standuperem, dzięki czemu serial ma lekkość, zgrabność i subtelność. Opowiada historię Ramy'ego Hassana, młodego Amerykanina, egipskiego pochodzenia, który z jednej strony chce żyć w zgodzie z zasadami islamu, a z drugiej żyć w New Jersey, imprezując, spotykając się z dziewczynami, uprawiając seks przedmałżeński. Te rzeczy się ze sobą nie kleją. Zasady rządzące życiem, które proponuje mu jego kultura są zupełnie inne niż te, które proponuje mu bycie młodym człowiekiem w nike'ach, praca w start-upie, koleżanki i koledzy z różnych kultur. Cały czas są napięcia i tarcia - dodaje.  

Zdaniem Kai Klimek, to co w tym serialu najcenniejsze i najfajniejsze to to, jak on kwestionuje i podważa wizerunek Arabów, muzułmanów w kontekście popkultury.

Popkultura przyzwyczaiła nas do tego, że muzułmanie są pokazywani jako antagoniści, przeciwnicy, terroryści, ci którzy chcą nas napaść. W serialu "Ramy" jest zupełnie inna sytuacja Kaja Klimek

Gość Kasi Dydo podkreśla, jak bardzo ten serial oswaja spojrzenie na inną kulturę. 

Hulu/Ramy: Series Trailer (Official) • A Hulu Original


Alia Shawkat shutterstock 1200.jpg
"Serach Party" - serial jak lustro dla "millennialsów"

Najnowsze wiadomości w serialowym świecie mówią, że powstanie remake szwedzkiego serialu z 1973 roku. W rolach głównych mają wystąpić Michel Williams i Oscar Isak. Niemal 50 lat temu Ingmar Bergman dla szwedzkiej telewizji napisał i wyreżyserował miniserial "Sceny z życia małżeńskiego" z udziałem Liv Ullmann i Erlanda Josephsona.

- Scenariuszem i reżyserią nadchodzącego serialu zajmie się izraelski twórca, Hagai Levi. Jest on m.in. autorem historii w "The Affair" - zauważa Kaja Klimek. - Serial Bergmana pokazuje jak ważna jest komunikacja, dialog, rozmowa w relacji, ale też to, że nie zawsze wszystko da się powiedzieć i trzeba spotkać się w pół drogi. 

Zupełnie inną propozycją jest serial "Przeklęta", który jest kolejną opowieścią, która próbuje zapełnić niszę po "Grze o tron". To serial oparty na opowieści young adult. Próba opowiedzenia na nowo historii króla Artura. Kaja Klimek przyznaje, że obejrzała jedynie jeden odcinek, który bardzo ją zniechęcił. - Twórcy próbowali wszystko tu pokazać, dla mnie to za dużo, to mnie zniechęciło - zdradza. - Mimo że ten serial wymyślił król komiksu, Frank Miller, to ja już do niego nie wrócę, wolę oglądać coś innego - dodaje.  


Netfix Polska/PRZEKLĘTA (Katherine Langford) | Nowy zwiastun | Netflix


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek

Data emisji: 23.07.2020

Godzina emisji: 10.17

pj


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polecamy książki. Eduardo Mendoza "Walka kotów"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 10:52
"Walka kotów" to powieść jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich Eduardo Mendozy, nagrodzona m.in. hiszpańską nagrodą literacką Premio Planeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. "Powietrze, którym oddychasz" Frances de Pontes Peebles

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 19:24
Kinga Michalska poleca książkę "Powietrze, którym oddychasz" Frances de Pontes Peebles. Napisana w 2018 roku, obsypana nagrodami powieść jest historią o prawdziwej kobiecej przyjaźni, zazdrości i pasji.
rozwiń zwiń