Narodowe Czytanie. Operowa "Balladyna" z Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 13:35
W tym roku podczas Narodowego Czytania wspólnie sięgniemy po "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Można też posłuchać jej jako radiowej opery, wyreżyserowanej i wydanej przez Polskie Radio kilka lat temu. 
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Jiri Hera

Opera radiowa "Balladyna" powstała kilka lat temu w Polskim Radiu. Za muzykę tego przedsięwzięcia odpowiadał Maciej Małecki, adaptacji i reżyserii tekstu Juliusza Słowackiego podjęła się Anna Seniuk, za batutę chwycił dyrygent Sławek A. Wróblewski. Ta produkcja zachwycała nie tylko doskonałymi pomysłami muzycznymi, wartką akcją, doskonałą grą dramatyczną, ale też humorem i działaniem na wyobraźnię słuchacza. 

- W tej operze radiowej grałam Alinę, ale miałam dodatkowo powrót, jako duch Aliny, w wokalizie. Zupełnie bez słów. To był pomysł kompozytorski, reżyserski - wspomina aktorka Aneta Teodorczuk. - Alina jest postacią czystą, uczciwą, piękną, wierną, kochającą. Nie ma w niej przemiany, jaka jest w Balladynie, którą zagrała Ania Gajewska, a ja mogłam jej partnerować. Ciekawe było granie emocji bez sytuacji - przodem do widza, a jednocześnie z partnerem. To przeżycie jedyne w swoim rodzaju - dodaje. 

Anita Gajewska zwraca uwagę na tło muzyczne, zjawisko opery radiowej, której nie można nazwać ani koncertem, ani słuchowiskiem. - Anna Seniuk, reżyserka, ustawiła nas w takie proste sytuacyjki, nie można było tego nazwać scenami dramatycznymi - wspomina. 

Bajkowość i ilustracyjność tego wydarzenie wspomina też Anna Gajewska, odtwórczyni roli Balladyny. - Czułam tę postać i chciałam widzowi pokazać, dlaczego Balladyna jest taka, jaka jest, że ma trudniej niż Alina, przez swój charakter, a może też dlatego, że matka była bliżej z Aliną niż z Balladyną - wyjaśnia. 

Opera radiowa "Balladyna" została zaprezentowana w Studiu Lutosławskiego przed publicznością. Nie było tam jednak scenografii, aktorzy siedzieli na krzesłach, grał chór, orkiestra i światło. - Trzeba się było odnaleźć w dużej ilości bodźców  - podkreślają aktorki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 31.08.2020

Godzina emisji: 11.30

pj

Czytaj także

Les Femmes: arie śpiewamy między garnkami

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 12:30
Od 9 lat trio wokalne Les Femmes udowadnia, że klasyka nie gryzie. - Każda z nas miała inną drogę, ale doszłyśmy do wspólnego mianownika jakim jest opera. Ten rodzaj teatru jest bogaty w emocje i wprowadza słuchacza w inny świat - mówi Joanną Sobowiec-Jamioł. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mówili o nich "damskie wojsko". Po walkach 1920 kobiety odznaczono orderami

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 13:57
Książką "Waleczne kobiety roku 1920" Iwona Kienzler przypomina o bohaterkach wojny polsko-bolszewickiej. O sanitariuszkach, pielęgniarkach, żonach sławnych mężów, ale też o tych, które w 1920 roku chwyciły za broń, a za walkę w obronie ojczyzny otrzymały Order Virtuti Militari.
rozwiń zwiń