Polskie Radio
Section05
Narodowe Czytanie 2020

Zakończyło się Narodowe Czytanie "Balladyny". Wydarzenie pod patronatem pary prezydenckiej i Polskiego Radia

W Ogrodzie Saskim w Warszawie para prezydencka oficjalnie zakończyła Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Inicjatywa promująca czytelnictwo i przypominająca najważniejsze dzieła polskiej literatury odbywała się w ponad trzech tysiącach miejsc w dwudziestu pięciu krajach na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Narodowe Czytanie 2020 Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda Polskie Radio Narodowe Czytanie literatura KSIĄŻKA Juliusz Słowacki

Narodowe Czytanie 2020. Literaturoznawca: warto wracać do "Balladyny"

- "Balladyna" to dzieło wyjątkowe. Każde z jej wystawień teatralnych było szczególną interpretacją tego bardzo ciekawego tekstu. Warto wracać do książki i do różnych inscenizacji tego dramatu - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Maria Olszewska z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Narodowe Czytanie literatura KSIĄŻKA Narodowe Czytanie 2020 Juliusz Słowacki Tadeusz Płużański

"Wszyscy razem dbamy o literę, o słowo, o książkę". Minister kultury o Narodowym Czytaniu

- To jest nasz skarb i nasz dorobek, że wszyscy razem dbamy o literę, dbamy o słowo, dbamy o książkę - mówił w sobotę na rozpoczęciu 9. odsłony Narodowego Czytania wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Wskazał, że czytanie wyposaża nas w umiejętności, bez których nie potrafimy żyć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Narodowe Czytanie Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego literatura KSIĄŻKA Narodowe Czytanie 2020

Narodowe Czytanie 2020. Polskie Radio włącza się w inicjatywę pary prezydenckiej

W całym kraju, a także poza jego granicami, odbędzie się dziś Narodowe Czytanie, akcja promująca czytelnictwo i przypominająca najważniejsze dzieła literatury polskiej. W tym roku lekturą będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego, zaliczana do kanonu dramatów romantycznych. W Narodowe Czytanie włącza się także Polskie Radio, które jest patronem wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2020 Juliusz Słowacki literatura W POLSKIM RADIU KULTURA POLSKA

Narodowe Czytanie "Balladyny" po polsku i po litewsku

"Rady zasięgnąć warto u człowieka, który się kryje w tej zaciszy leśnej…" – tymi słowami para prezydencka rozpocznie 11. już edycję Narodowego czytania, które rozpocznie się w sobotę 5 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tym razem lekturą jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego – dramat w pięciu aktach wydany w 1839 roku. Dzieło polskiego wieszcza czytają także Litwini, którzy własną wersję Narodowego Czytania zorganizowali dwa dni wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2020 Michał Kirmuć Litwa Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda Piotr Firan Juliusz Słowacki Wilno Janusz Kukuła

Narodowe Czytanie 2020: "Balladyna" w wykonaniu 60 aktorów

Tak licznej obsady "Balladyna" nie miała nigdy w historii. W każdym z pięciu aktów dzieła Juliusza Słowackiego zobaczymy inny zestaw aktorów. W IX odsłonie Narodowego Czytania udział wezmą m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski. Początek wydarzenia w warszawskim Ogrodzie Saskim o godz. 12.00 w najbliższą sobotę. Honorowy patronat nad Narodowym Czytaniem 2020 objęła Para Prezydencka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Narodowe Czytanie 2020 Narodowe Czytanie Polskie Radio