"Rzemieślnik brzmi dumnie" - sprawdź, co nas czeka podczas Nocy Rzemiosła w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 14:52
Blisko sześćdziesiąt pracowni otworzy nocą swoje przestrzenie dla wszystkich, których interesuje ręczna wytwórczość. W ostatnim tygodniu września w Warszawie odbędzie się Noc Rzemiosła. O tym wydarzeniu i kondycji rzemiosła w Polsce w czasach pandemii rozmawiamy z organizatorką Edyta Ołdak. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/maxbelchenko

Noc Rzemiosła jest inicjatywą miłośników i praktyków sztuki rzemieślniczej. Dzięki wydarzeniu można zwiedzić ich pracownie, obejrzeć pokazy, a przy okazji zrobić zakupy i wziąć udział w warsztatach. 

13:50 _PR4_AAC noc_rzemiosla_all_2020_09_17-11-08-00.mp3 O kondycji rzemiosła w Polsce i o Nocy Rzemiosła rozmawiamy z organizatorką Edytą Ołdak.

 

- To był trudny biznesowo rok dla polskiego rzemiosła. Choć sprzedaż zmalała, lockdown jednak przyczynił się do popularyzacji i promocji rzemiosła. Wyciszyliśmy się, skierowaliśmy uwagę na inne wartości, nieco inaczej spędzaliśmy wolny czas. Zamknięci w domach, zaczęliśmy dzielić się swoimi pasjami i zainteresowaniami, samodzielnie próbując choćby piec chleb - mówi Edyta Ołdak ze Stowarzyszenia "Z siedzibą w Warszawie".

Bycie rzemieślnikiem to nie obciach

- Obecnie rzemieślnikiem może zostać każdy. To nie są czasy, gdy rzemiosło było tradycją rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Rzemiosłem również zajmują się adepci uczelni artystycznych, ludzie którzy rzucili swoje biznesy i rozwinęli nowe pasje, ale też osoby, które w ogólnym trendzie zainteresowania rzemiosłem, postanowiły znaleźć nowy pomysł na życie - tłumaczy gość audycji.

Zmieniło się nasze podejście do rzemiosła i przedmiotów, którymi się otaczamy.

Posłuchaj także:


- Coraz częściej obserwuje się rezygnację z masowej produkcji na rzecz produktu unikalnego. Jakość produktu ręcznego jest w tej chwili bardzo ceniona i jest bardzo ważna, a słowo rzemieślnik brzmi dumnie i nie jest już obciachem. Wspierajmy więc rzemieślników i doceniajmy ich twórczość też poprzez zakupy - dodaje.

Miły spacer

W przybliżeniu twórczości rzemieślników i ich pracy ma pomóc Noc Rzemiosła. O tym, że w Polsce i Warszawie ma się ono dobrze, świadczy ilość i różnorodność biorących w niej udział twórców. – Weekendowy spacer połączmy z czymś przyjemnym. Można będzie zajrzeć do blisko 60 pracowni. Porozmawiać z twórcami, wziąć udział w 30 warsztatach i spróbować swoich sił własnoręcznie wykonując jakiś produkt – zachęca organizatorka. Podejrzymy również, jak zrobić biżuterię z recyklingu lub naostrzyć noże. Sprawdzimy jak dać drugie życie swojej ulubionej, stłuczonej filiżance i przerobić ją na kolczyki. Będziemy mogli również wziąć udział w warsztatach kaletniczych i malowania na jedwabiu – batiku.

To tylko część niespodzianek, na taką ilość atrakcji najlepiej zrobić plan zwiedzania. Tym bardziej, że pracownie zlokalizowane są w różnych częściach Warszawy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Edyta Ołdak (Stowarzyszenia "Z siedzibą w Warszawie")

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 11.15

aw/pj

Czytaj także

Rekonstrukcje historyczne. Skąd wzięła się moda na "zabawę" w historię?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 18:00
Za nami Grunwald, przed nami Bitwa Warszawska. Pomiędzy - gdyby nie koronawirus - większe i mniejsze średniowieczne jarmarki oraz turnieje rycerskie. Czy rekonstrukcje historyczne to nowa polska specjalność?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Numizmatyka. Monety i banknoty, które uczą historii

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 18:00
Numizmatyką interesowali się m.in. Zygmunt I Stary, Jan III Sobieski oraz historyk Tadeusz Czacki. Monety i banknoty kolekcjonuje także dziennikarz radiowej Czwórki - Paweł Malinowski.  
rozwiń zwiń