Polska na weekend. Wyrusz na spotkanie z czarownicami

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 15:50
Grunwald, Orzeł, Czarownica i Piramidy czekają na turystów w Skamieniałym Mieście. To rezerwat przyrody nieożywionej, który znajduje się w Ciężkowicach, na prawym brzegu rzeki Biała, niespełna 30 kilometrów od Tarnowa.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Skamieniałe Miasto to nic innego, jak zbiór piaskowych ostańców, które są skryte w leśnym gąszczu - opowiada Kasia Łaskawiec, współautorka bloga "Polska po godzinach". - Można tu przyjechać i wybrać się na bardzo dziwny spacer, podczas którego co chwilę będziemy natykać się na fantazyjnie ukształtowane skałki. 

Posłuchaj
03:53 [CZWORKA]Stacja Nauka 16 lipiec 2020 ciezkowice.mp3 Skamieniało Miasto w Małopolsce. Dlaczego warto je odwiedzić? (Stacja Nauka/Czwórka)

Jest wiele legend na temat powstania miasta. Jedna z nich mówi o tym, że to mieszkańcy zostali ukarani za chciwość, rozwiązać i zamieniono ich w skały. - Najbardziej znana skała to Czarownica, której profil naprawdę wygląda jak u wiedźmy, z wydłużonym nosem i ostrym podbródkiem - wymienia podróżniczka.

Posłuchaj także:


Przez Skamieniałe Miasto przebiega oznakowany pieszy szlak. Jeśli jednak ktoś planuje taką wyprawę, mapa może mu się przydać. - Można na własną rękę poszukać opisanych w przewodniku skał. Każda z nich ma własne imię i własną historię - podpowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar.

Jedną z większych atrakcji Skamieniałego Miasta jest Wąwóz Czarownic z wodospadem, który znajduje się na końcu szlaku. Ze względu na niewielką ilość słońca, która tu dochodzi, w wąwozie panuje specyficzny mikroklimat. Jego ściany porośnięte są roślinnością, wśród której wiele gatunków jest rzadkich i chronionych. Legenda zaś mówi, że to tutaj czarownice ze swoimi diabelskimi kamratami swój sabat odbywały, a wodospad to nic innego jak łzy nieszczęśliwej dziewczyny, która śpi w skalnej jamie i ciągle rozpacza, że wyszła za mąż nie z miłości, tylko z przymusu.

SP9WUN Travel Channel / Skamieniałe Miasto - Ciężkowice, Poland

      

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 16.07.2020

Godzina emisji: 12.49

kul


Czytaj także

Od Krakowa po Kaszuby. Zwiedzamy Polskę z Anną Piernikarczyk

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 23:00
Nasz gość ma za sobą 1011092 kilometrów przebytej drogi. Bo przemierzanie naszego kraju to jej największa pasja. - Chcemy zwiedzać Polskę, bo jest piękna i fajna - mówiła Anna Piernikarczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz wytłumaczyć dziecku świat? Zabierz go w podróż

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 17:20
- W trakcie naszej wyprawy codziennie spełnialiśmy marzenia i zdobywaliśmy różne - nie tylko górskie - szczyty - opowiadają podróżnicy Eliza i Wojciech Łopacińscy, którzy wraz z dziećmi objechali dookoła świat.
rozwiń zwiń