"YouTube: Dni Kultury" - kulturalny weekend w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 09:15
W piątek 18.09 rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie online - "YouTube: Dni Kultury". W programie między innymi znajdą się premiery spektakli, przedstawienia archiwalne, balet, musicale i rozmowy z twórcami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

W marcu świat kultury się zatrzymał. Festiwale, spektakle i wydarzenia kulturalne z całego świata zostały odwołane, a twórcy przenieśli swoją aktywność do sieci. Teraz wiele teatrów, ciesząc się z możliwości grania na żywo nie zapomina o widzach prezentując swoje treści w internecie.

"YouTube: Dni Kultury" - jest pretekstem do podtrzymania kontaktu twórców z widzami. W najbliższy weekend rusza trzydniowy festiwal w sieci, który powstał we współpracy z teatrami i twórcami polskiej sceny. Premiery, balet, spektakle, musicale i materiały zza kulis - wszystko to, można będzie obejrzeć online.


Posłuchaj
03:00 _PR4_AAC_youtube_dni_kultury _2020_09_17.mp3 W audycji Kasi Dydo rozmawiamy o festiwalu online "YoTube: Dni Kultury" (Stacja Kultura/Czwórka)

W ciągu tych dni można będzie zobaczyć przedstawienia m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Teatrów Capitol, Kwadrat czy Polonia.

- Dzięki współpracy z różnymi instytucjami i twórcami każdy internauta będzie miał możliwość obejrzenia wyjątkowych treści prezentowanych przez teatry uczestniczące w festiwalu – mówi Elżbieta  Rożalska - Communications Manager, Google Polska. - Wszystkie materiały będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube.

Na publiczność czeka choćby premiera teatru Polonia "Pan Jowialski", czytanie performatywne farsy "Klub kobiet porzuconych" Magdaleny Wołłejko przygotowany przez zespół teatru Kwadrat.

Zobaczyć będzie można spektakl teatru Powszechnego w Warszawie "Nieznośne długie objęcia" Iwana Wyrypajewa, balet "Mąż i żona" na podstawie sztuki Fredry, przedstawienie bez słów  "Utwór sentymentalny na czterech aktorów" teatru Montownia i wiele innych.

Wśród wydarzeń również wywiad Tomasza Raczka z Krystyną Jandą, a w świat opery wprowadzi nas premierowy odcinek vloga "Operowym głosem". Jak mówi Kasia Dydo, jest to pierwszy vlog w Polsce poświęconym teatrowi operowemu, który odkrywa świat opery i stara się obalić wiele mitów z nią związanych.

Festiwal "YouTube: Dni Kultury" potrwa od 18 do 20 września.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Jasińska

Gość: Elżbieta Różalska (Communications Manager, Google Polska)

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 11.40

aw


 

Czytaj także

Balladyna w Messengerze. Spektakl, który obejrzymy przez komunikator

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 01:53
Większość instytucji kultury do odwołania zawiesza swoją działalność. Odwołane są koncerty, spotkania z artystami, projekcje filmowe i spektakle teatralne. Artyści coraz częściej przenoszą część swojej pracy do sieci. Reżyser Oskar Sadowski przygotowuje spektakl, który powstaje przez komunikator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotofestiwal. Kim są kolekcjonerzy zdjęć?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:00
- Na wystawie "Oo’s & iii’s" pokażemy kolekcję zdjęć W.M.Hunta. Na fotografiach oczy, głowy, twarze i sylwetki ludzi układają się na kształt tytułowych "oo" oraz "ii" - zapowiada kuratorka Fotofestiwalu w Łodzi, Justyna Kociszewska. 
rozwiń zwiń