Miłość w czasach PRL. Jakie historie kryją Tary Śląskie?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 14:59
"Przeminęło" to ponadczasowa historia miłosna oparta na kultowym "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell. Tło akcji stanowi okres transformacji w Polsce.
Mateusz Banasiuk
Mateusz BanasiukFoto: Wojciech Kusiński

"Przeminęło" to największa produkcja oryginalna tego roku. Słuchowisko opowiada ponadczasową historię miłosną, luźno inspirowaną kultowym filmem. Akcja przenosi nas ze Stanów Zjednoczonych czasów wojny secesyjnej do okresu historycznej zawieruchy w Polsce 1981 roku. Roku wprowadzenia kartek na mięso, wyprodukowania setnego malucha, założenia zespołu Republika, ale przede wszystkim roku stanu wojennego - szarej chmury, która zawisła nad krajem.


Posłuchaj
10:11 _PR4_AAC_przemin_all_ 2020_10_08.mp3 "Przeminęło" - nowe słuchowisko z Mateuszem Bansiukiem w jednej z głównych ról (Stacja Nauka/Czwórka)

Pod tą chmurą zaś znalazły się Tary Śląskie, a w niej Róża, Czarek, Jurek, Malwina, Robert i wszyscy ci, w których gniew młodych musiał zamienić się w bunt narodu.

shutterstock książka bestseller poezja maszyna do pisania nito 1200.jpg
Instapoezja. Jak "klikają się" wiersze w sieci?


W słuchowisku historia, którą każdy prawie zna. Czyli wielka nieszczęśliwa miłość, trudne czasy, nienawiść, walka w słusznej lub niesłusznej sprawie. Opowieść o tych, którzy kochali, marzyli, buntowali się, ale zabrakło im po prostu czasu, żeby być młodymi. Historia opowiedziana w dźwiękach.


"Przeminęło" / zwiastun Storytel

- Słuchowisko "Przeminęło" jest to naprawdę fajna, kilkugodzinna rozrywka dla młodych ludzi. Dużo jest analogii do klasyki kina. Odważyłbym się użyć określenia, że to są ci sami bohaterowie, tylko w czasach  przejścia w kapitalizm - mówi aktor Mateusz Banasiuk. - Jest to trochę ponury, szarobury świat, w którym trzeba sobie radzić pod względem ekonomicznym. Wykorzystywać system, który panuje, a potem nauczyć się funkcjonować w totalnie nowym systemie. Który pojawia się nagle i który dla jednych okazuje się jakimś zbawieniem i nowym pięknym światem, a niektórzy sobie kompletnie w nie radzą. Rodzina Oharskich próbuje mierzyć się z rzeczywistością i brać los w swoje ręce.

Posłuchaj także:

 

Mateusz Banasiuk wciela się w główną postać. - To cinkciarz, cwaniaczek, bajerant, lowelas. Jeździ szpanerskim mercedesem, handluje "zachodem" i to jest człowiek, który świetnie sobie poradził w tych nowych czasach i jest dodatkowo zakochany w głównej bohaterce. Młodość i zakochanie to jest piękny czas, niezależnie od tego, kiedy się zdarza. I tak jest tutaj piękna miłość, ale też tragiczna - opowiada gość audycji.

W słuchowisku w głównych rolach wystąpili Justyna Wasilewska, Maria Dębska, Tomasz Włosok, Józef Pawłowski i Mateusz Banasiuk, a towarzyszyli im m.in. Danuta Stenka, Wojciech Wysocki, Wojciech Mecwaldowski, Cezary Pazura, Wojciech Mann oraz Król.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Gość: Mateusz Banasiuk (aktor)

Data emisji: 07.10.2020

Godzina emisji: 11.38

mat.pras./aw

 

Czytaj także

"Czarne Źródło". Superprodukcja na rynku audiobooków z gwiazdorską obsadą

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 17:57
Słuchowisku głosu użyczyli m.in. Anna Dereszowska, Andrzej Chyra, Krzysztof Stelmaszyk, Magdalena Schejbal, Józef Pawłowski i ponad 30 innych aktorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety wpisane w naturę - cykl niezwykłych fotografii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 20:46
Projekt fotograficzny "Kobieta Natura" zaczął powstawać na początku sierpnia. To cykl fotografii, poprzez które autorka Antonina Dolani chce pokazać, że "każda z kobiet jest częścią świata, po którym stąpa".
rozwiń zwiń