Dzieła impresjonistów w 3D, wystawy i premiera książki - Śląsk zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 12:54
W Katowicach dużo się dzieje - o wydarzeniach kulturalnych, jak co tydzień, opowiada Maciek Kędziora.  
Zdjęcie ilustracyjne - Vincent van Gogh Słoneczniki
Zdjęcie ilustracyjne - Vincent van Gogh "Słoneczniki" Foto: Shutterstock/neftali

W Galerii Sztuki Współczesnej BWA, od 1.10 można oglądać wystawę dyplomu Wydziału Artystycznego katowickiej ASP. - Ciężar gatunkowy dyplomów jest duży, bo przecież pandemia, przesunięte dyplomy, opóźnione prace magisterskie. To wszystko będzie miało wyraz w pracach. Można będzie zobaczyć, jak studenci przeżywali pandemię i jak pandemia wpływała na twórczość i prace dyplomowe młodych artystów - opowiada krytyk.


Posłuchaj

07:15 _PR4_AAC_slask_kultura_all_2020_09_28.mp3 O kulturalnych wydarzeniach ze Śląska opowiada Maciek Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Impresjoniści w 3D

Również w Katowicach zakładamy okulary 3D i wybieramy się w podróż po świecie sztuki. Przez dwa dni 3-4.10 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym będzie można obejrzeć niezwykłą wystawę 3D Impresjoniści i Postimpresjoniści.  

Takie dzieła jak "Wschód słońca" Moneta, czy "Gwiaździsta noc" Van Gogha przekształcone w trójwymiarze, można będzie zobaczyć ze wszystkimi detalami z bliska. Poczujemy ich przestrzenność i ruch. Na wystawie znajdziemy reprodukcje najwybitniejszych obrazów impresjonizmu. Można zobaczyć dzieła takich malarzy jak Monet, Manet, Degas, Cézanne, Renoir czy Van Gogh. Ekspozycja jest popularnym cyklem wystawowym i zanim zawitała na Śląsk, zjeździła nie tylko Polskę, ale również cały świat.

"Cały Karalus"

- Będąc w Katowicach nie sposób nie zajrzeć do Ronda Sztuki - jest to serce życia kulturalnego Katowic - mówi Maciek Kędziora. Tam do zobaczenia "Cały Karalus". Wystawa prac Romana Karalusa - jednego z najbardziej unikalnych twórców i jednego z najwybitniejszych plakacistów, oraz kultowego profesora Sztuk Plastycznych ASP w Katowicach - jak podkreśla krytyk. Na wystawie zobaczymy m.in. takie prace jak "Oko iluminatów" czy "Bombowce". 

Posłuchaj:


Opowieść o Górnym Śląsku

Natomiast w środę w Teatrze Śląskim premiera książki "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" Zbigniewa Rokity. Autor urodził się i wychował na Śląsku, jednak przez większość życia wypierał fakt bycia Ślązakiem. W książce zawarł pasjonujące historie tego bardzo spolaryzowanego i nieoczywistego regionu.

I jeszcze zaproszenie do kina. Kino Kosmos, raz w miesiącu organizuje lekcje filmowe, tym razem w ramach tego cyklu zobaczymy film „Gracz” Roberta Altmana.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 28.09.2020

Godzina emisji: 10:15

aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między fantastyką a Red Hot Chilli Peppers - literatura według duetu Cukier

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:59
W cyklu "Biblioteka Muzyka" sprawdzamy, co czytają muzycy, gdy nie grają, ani nie śpiewają. Amadeusz Krebs i Bartek Caboń, czyli Cukier polecali w Czwórce m.in. trylogię Blake’a Croucha "Wayward Pines", ale też "Acid for the Children" Michaela Balzary z Red Hot Chilli Peppers. 
rozwiń zwiń