Cykl na ferie. Muzyka, która inspiruje. Hey akustycznie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 13:00
Zdaniem Damiana Sikorskiego, by założyć zespół wystarczy: trochę talentu, umiejętności gry na gitarze, czy choćby na ukulele. - Jak się zna 4 akordy to już można budować ciekawą harmonię, do tego przelać swoje myśli na papier i tworzyć piosenki - mówi dziennikarz muzyczny Czwórki. - Właśnie od czterech akordach są oparte pierwsze hity zespołu "Hey" - dodaje. 
Katarzyna Nosowska
Katarzyna NosowskaFoto: PAP/Szymon Pulcyn

monika brodka 1200 fot kulik.jpg
Cykl na ferie. Muzyka, która inspiruje. "Granda" Moniki Brodki

Z ostatnich badań rynku instrumentów muzycznych wynika, że ludzie bardzo chętnie kupują ukulele, mały, doskonały instrument akustyczny, od którego może się zacząć wspaniała przygoda z muzyką. 


Posłuchaj
13:12 czwórka stacja kultura 05.01.2021 hey 11.16.mp3 O akustycznych albumach zespołu Hey opowiada Damian Sikorski (Stacja kultura/Czwórka)

 

Z tej okazji Damian Sikorski postanowił przypomnieć akustyczne albumy zespołu "Hey". Pierwszy z nich ukazał się w 2007 roku, w ramach cyklu MTV Unplugged, drugi w 2015 roku. 

- W 2007 roku zespół Hey i Kasia Nosowska wyszli na scenę w Teatrze Roma. Zagrali 17 kompozycji w wersji akustycznej, pojawiły się też covery - przypomina dziennikarz. - Taki koncert to okazja dla muzyków do wykorzystania mało popularnych instrumentów jak np. lira korbowa - instrument smyczkowy, który posiada od 3 do 8 strun - dodaje. 


W 2015 roku zespół zagrał kolejny koncert akustyczny koncert. Tym razem w rozbudowanym składzie w Filharmonii w Szczecinie. - To była gradka dla fanów muzyki, nie tylko rockowej - ocenia rozmówca Kasi Dydo. - Hey w 1993 roku też nagrał koncert akustyczny, wypadł on dość kiepsko, więc zespół postanowił nie pokazywać go światu. Nie został on wydany na płycie - dodaje. 

Początki w garażach

Damian Sikorski przypomina, że większość zespołów, dziś znanych i cenionych, swoje kariery zaczynała w garażach, szkolnych salkach, domach, małych salach prób. Podobnie zaczynał Hey. - Zespół wystartował w 1992 roku, w 1993 roku już pojawili się na festiwalu w Jarocinie, zagrali duże trasy koncertowe wiosną i jesienią - przypomina Sikorski. - Ich pierwszy album sprzedał się w setkach tysięcy egzemplarzy, a w 1994 roku wydali kolejny album - dodaje. - Grali aż do 2018 roku kiedy zawiesili swoją działalność, ale ich ostatnia płyta nosi tytuł "CDN". 


Daft Punk 1200.jpg
"Homework" Daft Punk. Jak powstała płyta, która zmieniła francuski house

Postać Kasi Nosowskiej to motor tego zespołu. - Ona jest idolką młodzieży urodzonej w latach 80. i tej po 2000 roku - mów dziennikarz Czwórki. - To instagramowa mistrzyni, doskonała frontmenka zespołu, świetna literatka, doskonała autorka tekstów, wokalistka, postać muzyczna. To skromna osoba, charyzmatyczna postać - podkreśla. 


ZOBACZ WIĘCEJ Koncerty Czwórki >>>

___

Zachęcamy Was przez całe ferie - od poniedziałku do czwartku do pisania piosenek, komponowania, śpiewania, grania i zakładania zespołów. Codziennie, dzięki Damianowi Sikorskiemu, poznacie historię powstania zespołów, duetów, teledysków, płyt, niecodziennych kolaboracji. Zapraszamy po godz. 11.15.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski

Data emisji: 05.01.2020

Godzina emisji: 11:16

pj

ZOBACZ WIĘCEJ Spędź ferie z Polskim Radiem >>>


Czytaj także

Igor Seider: na scenie zostawiamy 200 procent siebie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 11:58
Te wakacje były dla Igora Seidera, wokalisty projektów MamaSellita i Igorilla, wyjątkowe. Koncertując z zespołem, pracował jednocześnie nad własnym solowym krążkiem "Wbrew", który ukazać ma się już 29 września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

GrubSon z płytą "Akustycz(nie)zupełnie". "To zabawa dźwiękiem i słowem"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 17:34
"Akustycz(nie)zupełnie" to piąty studyjny album GrubSona. Krążek powstał w ścisłej współpracy z Jakubem Mitorajem, gitarzystą grupy Sanepid. - To album poważny, ale z przymrużeniem oka. Pełen zabawy zarówno słowem, jak i dźwiękiem - mówił GrubSon w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cykl na ferie. Muzyka, która inspiruje. "Granda" Moniki Brodki

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 12:36
Ferie to świetny czas, by - zamiast siedzieć na kanapie - zainspirować się i tworzyć muzykę. - Świetną inspiracją może być twórczość Moniki Brodki. Dziesięć lat temu światło ujrzał chyba najważniejszy album w jej dorobku, czyli "Granda" - mówił Damian Sikorski. 
rozwiń zwiń