Albert Einstein i jego język. Słynny portret, który trafił do popkultury

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 12:18
Myśląc o naukowcu, przypominamy sobie ujęcie, na którym - patrząc prosto w obiektyw - wystawia język jak dziecko. Zdjęcie trafiło do świadomości zbiorowej i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych portretów Einsteina.
Słynne zdjęcie Alberta Einsteina pojawiło się na znaczkach pocztowych
Słynne zdjęcie Alberta Einsteina pojawiło się na znaczkach pocztowychFoto: Shutterstock/spatuletail
jakub bączek webinar 1200.jpg
Relacje, relaks, rozwój i religia - jak osiągnąć w życiu szczęście?

Portret przedstawiający, jednego z najwybitniejszych ludzi minionego wieku, Alberta Einsteina, z wystawionym językiem, to jedno z najszerzej rozpowszechnionych jego zdjęć. Uwieczniona na nim sytuacja miała miejsce na Uniwersytecie Princeton w 1951 roku, podczas oficjalnego przyjęcia zorganizowanego z okazji 72. urodzin fizyka.


Posłuchaj
03:20 Czwórka/Stacja Kultura - najsłynniejsze zdjęcie Einsteina 18.01.2021.mp3 Fotgraf Marcin Watemborski opowiada o jednym z najsłynniejszych portretów Alfreda Einsteina (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Na imprezie było wielu fotografów proszących Einsteina o pozowanie. W chwili, gdy fizyk poszedł odprowadzić jednego ze swoich znajomych do samochodu, natknął się na grupę fotografów, którzy poprosili go, żeby po raz kolejny zapozował do zdjęcia - opowiada Marcin Watemborski, fotograf, redaktor prowadzący serwisu wp.fotoblogia. - Naukowiec miał dosyć duży dystans do siebie i był już po prostu zmęczony. Spojrzał prosto w obiektyw, wystawił język, podniósł wysoko brwi i to był ten moment, który Artur Sasse uchwycił na legendarnym ujęciu. W ten sposób powstał jeden z najbardziej znanych wizerunków Einsteina, który bardzo mocno się zaszczepił w całej popkulturze.

Sprawdź także:


film klisza fotografia 1200.jpg
Helmut Newton potrafił przekroczyć granice widzialnego

Co ciekawe Albert Einstein uwielbiał to zdjęcie, uważał, że jest bardzo zabawne i poprosił redakcję UPI o przesłanie mu 9 odbitek. - Jedna z nich, z autografem naukowca, została wylicytowana na aukcji w 2009 r. za kwotę blisko 75 tys. dolarów - dodaje fotograf. 

W sieci można znaleźć dużo innych zdjęć szalonego naukowca, na przykład ukazujących go, kiedy odwiedził osadę Indian nad Wielkim Kanionem, czy pozował przed domem w ogromnych włochatych kapciach.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 18.01.2021

Godzina emisji: 10:39

aw

Czytaj także

Polecamy książki: "Astrofizyka dla zabieganych" - Neil de Grasse Tyler

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 12:00
- Autor "Astrofizyki dla zabieganych" Neil de Grasse Tyson udowadnia, że nasze codzienne problemy przy ogromie wszechświata naprawdę wydają się błahe - mówiła Kinga Kasperek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Audrey Hepburn czy opowieści o duchach? Książki na święta

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 19:41
Historia życia Audrey Hepburn w książce Roberta Matzena, a może świąteczne opowieści z dreszczykiem czy historia XIX-wiecznej Francji? W Czwórce Kinga Michalska polecała książki do których warto zajrzeć, i które warto sprezentować bliskim. 
rozwiń zwiń