Kinga Michalska poleca książki. Co warto położyć pod choinką?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 13:01
Na kartach tych książek każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy powieści, literatury faktu, a nawet kryminałów. Mówiliśmy m.in. o monumentalnym dziele Eleny Kostioukovich "Sekrety włoskiej kuchni" z przedmową samego Umberto Eco oraz "Zbrodni wigilijnej" Georgette Hayer, czyli bożonarodzeniowej opowieści z dreszczykiem.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Alliance Images/Shutterstock.com

shutterstock_czytanie 1200.jpg
Książki na święta, pod choinkę i pod koc

"Sekrety włoskiej kuchni"  to pozycja, która spodobać się może miłośnikom podróży i kulinariów. Książka Eleny Kostioukovich, jak przekonywała Kinga Michalska, zastąpić nam mogą wyprawę do Włoch, której w czasie pandemii nie możemy odbyć. - Elena postanowiła przybliżyć innym to, jak w słonecznej Italii jedzenie związane jest ściśle z kulturą - opowiadała gość Czwórki. - Autorka, rosyjska eseistka i tłumaczka, żyła we Włoszech przez ponad 30 lat i teraz zabiera nas w podróż przez 19 regionów tego kraju: od Alp po Sycylię.

Posłuchaj
07:50 2020_12_15-11-43-02_PR4_Michalska.mp3 Kinga Michalska poleca książki pod choinkę (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jak podkreślała Kinga Michalska, po tę książkę warto sięgnąć także ze względu na posłowie autorstwa Umberto Eco. - Podkreślał on, że poznawanie kultury kraju i "duszy mieszkańców" warto zacząć od kuchni - mówiła gość Czwórki. - Z tej książki dowiemy się więc m.in., dlaczego malarz Caravaggio został wyrzucony z rzymskiej restauracji po tym, jak zamówił karczochy z masłem, skąd się wziął widelec z czterema "zębami" i który włoski premier miał poważne problemy polityczne po tym, jak skrytykował tortellini.

Czytaj także:

"Zbrodnia wigilijna" autorstwa Georgette Hayer - książka wydana po raz pierwszy w 1941 roku - to kolejna pozycja, którą słuchaczom Czwórki polecała Kinga Michalska. Gość Czwórki podkreślała, że tutaj "sekrety angielskiej prowincji w tej książce mrożą krew w żyłach". - W przepięknej, ogromnej posiadłości, podczas świątecznego przyjęcia, gospodarz nagle zostaje znaleziony z nożem w plecach. Sześcioro członków rodziny obecnych w domu wzajemnie zrzuca na siebie winę i walczy o spadek, ale kluczowa pozostaje kwestia, jak mordercy udało się wejść do pokoju zamkniętego na klucz i niepostrzeżenie go potem opuścić - mówiła Kinga Michalska.

Czytaj także:

Jak wyliczała, w ten świąteczny czas warto także - zanim obejrzymy serial - zajrzeć do książki "Elegia dla bidoków" J.D. Vansa, która wzbudziła "duże poruszenie" i "celnie analizuje to, co dzieje się w Ameryce i nie tylko". - Serial zbiera bardzo różne recenzje, tymczasem książka to historia życia samego autora, ale także życia Amerykanów z klasy robotniczej i tego, jak radzą sobie z przemianami, starając się do nich dopasować - mówiła Kinga Michalska. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 11:40

kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki: Etgar Keret - "Usterka na skraju galaktyki"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 13:47
"Usterka na skraju galaktyki" to najnowszy zbiór opowiadań znanego izraelskiego pisarza Etgara Kereta, zwanego mistrzem krótkiej formy. 
rozwiń zwiń