Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:37
2020 rok i pandemia przyniosły nam wiele niewiadomych, często w kontekście pytań o przyszłość. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki staje temu na przekór i ogłasza plan wystaw na 2021 rok. 
Budynek Zachęty
Budynek ZachętyFoto: Piotr Bednarski, dzięki uprzejmości Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki/Creative Commons CC BY-SA CC BY-SA

Noccc 1200.jpg
"Noccc". "To magiczne doświadczenie w wirtualnej rzeczywistości"

- Ten program, który został ogłoszony, na 2021 rok jest wyrazem naszej wielkiej nadziei, że rezultat naszej pracy, bo to projekty realizowane od kilku lat, będzie miał szansę być pokazany naszej publiczności - mówi Joanna Kordjak, kuratorka z Zachęty. - My też tęsknimy za naszymi widzami - dodaje. 


Posłuchaj
13:02 czwórka stacja kultura 26.01.2021 zachęta.mp3 O programie Zachęty na 2021 rok opowiada Joanna Kordjak, kuratorka z Zachęty (Stacja Kultura/Czwórka)

 

We wnętrzach Zachęty już rozgościły się dwie ekspozycje, które czekają na otwarcie. - Mamy nadzieję, że od 1 lutego będziemy mogli naszych widzów powitać nie tylko na wystawach online, ale w przestrzeniach naszych galerii - podkreśla gość Kasi Dydo. - 2020 rok sprawił, że zmiany planów i niepewność nam towarzyszą. Jednak, żeby nie patrzeć na to tylko pesymistycznie, 2020 rok otworzył nam też nowe możliwości np. wirtualne działania, które pozwalają nam na bogatszy program. Teraz też chcemy z nich korzystać - dodaje. 

W 2020 sporo się zmieniło, sporo się poprzesuwało, ale 2021 rok zapowiada się bardzo ciekawie Joanna Kordjak

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Zachęta (@galeria_zacheta)

Rzeźba opanowała przestrzenie

Na 1 lutego zaplanowane jest otwarcie ekspozycji "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca". - To ogromna różnorodna wystawa, autorska opowieść kuratorki Anny Marii Leśniewskiej, która zajmuje się rzeźbą polską. Ekspozycja opowiada o najciekawszych fenomenach, zjawiskach, twórcach rzeźb ostatnich kilku dekad - opowiada gość Czwórki. - Wystawa otwiera się bardzo spektakularnie "Kobietami brzemiennymi" Xawerego Dunikowskiego. Na wystawie zobaczymy też prace Katarzyny Kozyry, Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz, Pawła Althamera, Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora. Kuratorka postarała się wyciągnąć rzeźbiarskie wątki z twórczości artystów zajmujących się głównie sztuką wideo - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Zachęta (@galeria_zacheta)

Miasto przyszłości w podziemiach

Dobiegają końca prace nad instalacją Joanny Rajkowskiej, która montowana jest w podziemiach Zachęty. Wystawa "Rhizopolis" to wizja przyszłości artystki, która przedstawia świat hipotetycznej przyszłości człowieka na planecie Ziemia po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę człowieka. - To wizja apokaliptyczna - opowiada kuratorka. - Rhizopolis, które tworzy się w Zachęcie, to miasto uciekinierów z powierzchni Ziemi, które mieści się pod lasem, jak to określa artystka: habitat ostatniej szansy - dodaje. 

Joanna Rajkowska zaplanowała również współtworzenie wystawy przez widów, którzy uczestnicząc w ekspozycji staną się bohaterami filmu. - To będzie bardzo ciekawe doświadczenie - ocenia gość Czwórki. 

Zobacz także:

Krok w przeszłość

Do 23 marca będziemy musieli zaczekać na "Zimną rewolucję. Społeczeństwa EUropy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959". To ekspozycja, która powstaje już od 2 lat, a stoją za nią Joanna Kordjak i Jérôme Bazin. - To wystawa, która opowiada o rewolucyjnych przemianach społecznych w tym rejonie Europy, niedługo po zakończeniu II wojny światowej - opowiada gość Kasi Dydo. - Interesuje nas zmiana hierarchii społecznej jaka się dokonała, przejęcie władzy przez komunistów. Ekspozycja obejmuje ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier. To interdyscyplinarna wystawa, pokazuje jak różne dziedziny sztuki odzwierciedlały przemiany społeczne - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Kordjak (kuratorka, Zachęta)

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Dziary. Z więzienia, wojska, rejsu do Zachęty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 12:20
Nad swoją najnowszą wystawą, w warszawskiej Zachęcie, Maurycy Gomulicki pracował 11 lat. Obok ekspozycji "Dziary" powstało dwa tysiące fotografii dokumentujących to zanikające zjawisko nieprofesjonalnych tatuaży. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata. Co warto zobaczyć online?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 15:00
Nadrabianie kulturalnych zaległości najlepiej rozpocząć w ferie, zwłaszcza, że w kulturze online nie obowiązują obostrzenia i możemy w dowolnycm czasie przenieść się w dowolne miejsce. Na przykład do galerii i muzeów na drugim końcu świata.
rozwiń zwiń