Kimono w wielowarstwowej grafice. Kordegarda zaprasza na "Kata/Kami"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 13:00
Wystawa "Kata/Kami" to ekspozycja prac profesor Elżbiety Baneckiej, graficzki i artystki wizualnej, która od 30 lat inspiruje się Japonią. Teraz na warsztat wzięła kimona. 
Galeria Kordegarda w Warszawie
Galeria Kordegarda w WarszawieFoto: źr. www.facebook.com/Kordegarda
Christian Bertrand Shutterstock kelsey lu 1200.jpg
Galerie dookoła świata. Co warto zobaczyć online?

Wystaw "Kata/Kami" to pewna podróż medytacyjna. - Mam nadzieję, że tak właśnie jest. To wystawa, która wprowadza w taki nastrój zen, medytacji - przynajmniej ja miałam takie odczucia i podczas swojej pracy i przy realizacji tej wystawy  - mówi artystka.


Posłuchaj
13:05 czwórka stacja kultura 10.02.2021 kata kami.mp3 O swojej wystawie "Kata/Kami" opowiada profesor Elżbieta Banecka (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Już samym tytułem artystka nawiązuje do Japonii. - "Kata" to "forma", a "kami" to "papier" - dwa ważne dla mnie elementy, jako media w pracy twórczej i dlatego postanowiłam dać taki tytuł, ale też ta ekspozycja opiera się na tych dwóch elementach - wyjaśnia profesor Banecka.

Forma była zawsze dla mnie bardzo ważna, mam nadzieję, że odbiorcy to zauważą, a papier jest obecny cały czas w mojej twórczości Elżbieta Banecka

30 lat temu

Korzenie m.in. tej wystawy należy szukać w wydarzeniach sprzed 30 lat. - Japonią zainteresowałam się na poważnie podczas mojego pobytu tam w 1991 roku, gdy dostałam nagrodę za jedną z moich prac dyplomowych, graficznych i wyjechałam do Japonii - opowiada artystka. - Miałam okazję ją zwiedzić, poznać artystów japońskich. W tym roku mija 30 lat odkąd Japonia mnie inspiruje - dodaje. 

Profesor Elżbietę Banecką inspiruje kultura, japoński sposób myślenia, filozofia zen, ale i japońskie pejzaże. 

Moją pierwszą silną japońska inspiracją  było Kioto, a konkretnie ogród Ryoan-ji, od którego zaczęłam swoją twórczość Elżbieta Banecka

- Od kilku lat moją inspiracją jest kimono - mówi gość Czwórki. - Zawsze bałam się dotknąć tego tematu, bo to trochę jak malowanie wschodów i zachodów słońca - zdradza. 


Zacheta 1200.jpg
Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

NCKultury/Kata/Kami | Wystawa online

- W twórczości mam pewną przekorę, moje podejście do kimona było przewrotne. Była to próba odejścia od samej formy kimona, przy zachowaniu kształtu, formy, która się zaciera. Takie balansowanie na krawędzi - opowiada artystka. 

Wiele warstw

Elżbieta Banecka od lat pracuje własną, oryginalną techniką, z którą eksperymentowanie zaczęła już na studiach. - Już na uczelni podejmowałam takie eksperymenty, było to trudne i nie spotykało się z przyjaznym podejściem. Ja próbowałam, a moja pani profesor mi na to pozwalała - wspomina. - Oprócz technik typowych, książkowych, jak drzeworyt czy linoryt, eksperymentowałam szukając własnych matryc, w których pracowałam, robiłam reliefy - dodaje. - Opracowałam własne techniki, dziś nawet farbę robię sama. 

Swe grafiki artystka odbija wielowarstwowo, czasem jest to 7-10 warstw, co pozwala jej wydobyć efekt przestrzenności. 

Trudne nauczanie

Swoją drogę artystyczną profesor Elżbieta Banecka łączy z pracą na uczelni. Dziś dla uczelni artystycznych jest to szczególnie trudny czas. - Nauczanie sztuki w warunkach pandemii to wyzwanie kreacji - przyznaje. - Na nowo opracowujemy metody nauczania, prowadzimy dyżury na uczelniach, pracujemy w reżimie sanitarnym, dużo siedzimy przy komputerach. 

Profesor zdradza, że pandemia dotyka też samych prac studentów. - Są to prace smutne - zauważą. - Pandemia to zaprzeczenie wolności, która jest nieodzownym elementem twórczości każdego artysty - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: profesor Elżbieta Banecka

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

Galerie na świecie: poszerzanie horyzonów muzycznych i modowych

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 17:30
Australia, Francja, Irlandia i Islandia tym razem znalazły się na trasie Ady Janiszeskiej, która przemierza sieć i świat w poszukiwaniu ciekawych wystaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda, która wyzwala z form. Iris van Herpen w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 19:30
Krytycy uważają, że jej wizjonerskie formy nie czerpią z historii mody, tylko tworzą ją na nowo. Ona sama mówi, że tworzy modę, która jest jak "hybrydowy taniec wyzwalający z formy". Kreacje Haute Couture Iris van Herpen będziemy mogli podziwiać od 16 października w Poznaniu.
rozwiń zwiń