Wystawy i filmy w Mieście Ogrodów. Co robić w Katowicach?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 20:00
Na Śląsku, tak jak i w innach częściach kraju, miejsca związane z kulturą otwierają się dla zwiedzających. Do galerii i muzeów dołączyły kina, a w oferowanym programie każdy znajdzie coś dla siebie.
Katowice - 2019 rok
Katowice - 2019 rokFoto: Creative Family/Shutterstock.com

Posłuchaj
10:16 CZWORKA Stacja Kultura - Katowice 15.02.2021.mp3 Kulturalne wydarzenia na Śląsku - co oglądać, czego słuchać dokąd pójść? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

"Mały Londyn" w Galerii Engram

- Na wystawie prezentowane są fotografie Katarzyny Gawrych-Olender, graficzki i plalacistki związanej z ASP w Katowicach. Nie jest to jednak fotografia krajobrazowa, bo "Mały Londyn" to opowieść o mieście - mówi Maciej Kędziora, student katowickiej Filmówki. - Odmienność Londynu w dużej, wielkomiejskiej skali została już wielokrotnie opowiedziana obrazami. Fotografie Gawrych-Olender są niedoskonałe, czasem nie dość ostre, wymagające korekty. Ale to są właśnie małe oznaki tego miasta, jego niepowtarzalne rysy. Nie trzeba ich studiować, wystarczy zobaczyć i zapisać w pamięci.

GALERIA ENGRAM / Katarzyna Gawrych-Olender "Mały Londyn" / wystawa / Galerie Miasta Ogrodów

Zobacz
Zachęta1200.jpg
Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

"Ogrody szczęśliwości" w Galerii Pustej

Artur Rychlicki pochodzi z Krakowa, gdzie wychowywał się w rodzinie i środowisku współpracującym z Tadeuszem Kantorem oraz teatrem Cricot 2. Na wystawie w Galerii Pustej można oglądać jego najnowsze prace, na których artysta przygląda się "Ogrodom szczęśliwości" - miejscom pełnym życia, krainom mlekiem i miodem płynącym, oazom, rajom na ziemi - tyle, że kiedyś, w przeszłości, bo obecnie pozbawionym sensów, nadziei i obietnic, często martwym. - Artur Rychlicki poza działalnośćią artystyczną prowadzi także warsztaty fotograficzne, na których wraz z uczestnikami poszukuje miejsc, gdzie umarł humanizm - opowiada gość Czwórki. 

Sprawdź także:

Zobacz
zombie horror 1200.jpg
Sam Raimi. Alfred Hitchcock horroru

Nowohoryzontowy Pakiet Startowy

Od piątku, 12 lutego, Światowid zaprasza na przegląd najciekawszych filmów ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. - To jest bardzo ważna impreza, o której mówi się, że wychowała nowe pokolenie wielbicieli kina. I rzeczywiście mogę to potwierdzić. Dlatego zachęcam, żeby skorzystać z tego "pakietu startowego". Zwłaszcza, że jest to okazja, żeby najciekawsze produkcje ubiegłorocznej odsłony obejrzeć wreszcie na dużym ekranie - namawia redaktor portalu Filmawka.pl. - W programie mamy m.in. obraz Ivana Ostrochovský'ego "Słudzy" oraz "Niepamięć" Christosa Nikou. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Maciej Kędziora (student katowickiej Filmówki, portal Filmawka.pl)

Data emisji: 15.02.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Małgorzata Kozłowska: ciężko pracuję, żeby trafić na afisz

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 12:30
- Ciężko pracuję, żeby kiedyś pojawić się na plakatach filmowych i teatralnych. Wydaje mi się, że każdy musi poczekać na swój moment - mówi Małgorzata Kozłowska, aktorka, którą widzowie znają m.in. z serialu "Krew z Krwi" i filmu "Facet (nie)potrzebny od zaraz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recenzje jak storytelling. "Chcemy wprowadzić widza w świat opowiadanej historii"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 16:41
Filmowe memy, newsy, trailery i  publicystyka - tak o zawartości swojego miejsca w sieci piszą jego twórcy - Maciej Kędziora, Maja Głogowska i Andrzej Badek. W Czwórce spotkaliśmy się z ekipą tworzącą portal "Filmawka".
rozwiń zwiń