Weekend w kinie. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 13:00
Na ten dzień długo czekali fani polskiego kina. Do naszych kin wreszcie trafiło najnowsze dzieło Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta - "Śniegu już nigdy nie będzie".
Kadr z filmu Śniegu już nigdy nie będzie w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej
Kadr z filmu "Śniegu już nigdy nie będzie" w reżyserii Małgorzaty SzumowskiejFoto: mat. promocyjne

Zobacz
Małgorzata Szumowska 1200.jpg
Małgorzata Szumowska: interesują mnie mocne, wyraźne historie

Szumowska w hołdzie Tarkowskiemu

Akcja filmu dzieje się w luksusowym podmiejskim osiedlu, a głównym bohaterem jest pochodzący ze wschodu Żenia, który zatrudnia się tam jako masażysta i szybko zostaje powiernikiem swoich klientów. - Małgorzata Szumowska składa tutaj hołd jednemu ze swoich ulubionych reżyserów - Andriejowi Tarkowskiemu. Odwołuje się m.in. do "Stalkera" i wschodniej duchowości, a w obrazie pięknie pokazuje to Maciej Englert - opowiada krytyk Łukasz Muszyński. - "Śniegu już nigdy nie będzie" po raz kolejny pokazuje też, że Szumowska ma poczucie humoru i świetnie radzi sobie z satyrą społeczną, niestety dzieje się to kosztem fabuły, której czasami brakuje spójności.

Posłuchaj
10:47 CZWÓRKA Stacja Kultura - premiery 04.06.2021.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery (Stacja Kultura/Czwórka)

Film Szumowskiej i Englerta znalazł się wśród 10 najlepszych tytułów 2020 roku w zestawieniu przygotowanym przez krytyka Gregory’ego Ellwooda dla magazynu "The Playlist". Premiera obrazu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2020 roku. "Śniegu już nigdy nie będzie" było także w gronie polskich kandydatów do Oscara. 

ŚNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE - oficjalny zwiastun / KinoSwiatPL

Ritchie znów ze Stathamem

"Jeden gniewny człowiek" to pierwszy od ponad dekady film, który wspólnie nakręcili reżyser Guy Ritchie i aktor Jason Statham Łukasz Muszyński

Na ekranach kin także najnowszy film Guy'a Ritchiego. Tym razem twórca "Porachunków" i "Przekrętu" zainspirował się francuskim dreszczowcem "Konwojentem" i postanowił zmierzyć się z kinem zemsty. - W filmie "Jeden gniewny człowiek" Ritchie nie potrzebnie pompuje tę historię na miarę biblijnej przypowieści, kompletnie zapominając, że to jednak "zwykły akcyjniak". I to mnie trochę drażni - przyznaje rozmówca Michała Piwowarka. - Natomiast kiedy porzuca tę udawaną głębię, to zabawa jest przednia - dodaje.

JEDEN GNIEWNY CZŁOWIEK - polski zwiastun / Monolith Films

Zobacz
godzilla king kong forum
Kino japońskie w cieniu samurajów i grozy

Wrestling w rozmiarze XXL

W pierwszy czerwcowy weekend na dużym ekranie spotkają się również Godzilla i King Kong. Amerykanie mieli okazję obejrzeć ten pojedynek już w marcu. Teraz czas na nas - śmieje się Łukasz Muszyński. - Dwa kultowe filmowe potwory to najważniejsi bohaterowie tej superprodukcji a ludzie, którzy gdzieś tam pojawiają się ze swoimi problemami, są mało istotni. W erze pandemicznej film odniósł duży komercyjny sukces, więc prawdopodobnie jest skrojony na potrzeby naszych czasów  -  ocenia Muszyński.

Godzilla vs. Kong – Official Trailer / Warner Bros. Pictures

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 04.06.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Pewnego razu... w Hollywood". Tarantino robi porządki w Fabryce Snów

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 20:05
- Z enfant terrible Hollywood Tarantino stał się szacownym klasykiem. Ale cały czas wzbudza kontrowersje i tak też jest przy okazji najnowszego filmu "Pewnego razu... w Hollywood" - opowiada krytyk Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy o miłości. Czy są w stanie zaskoczyć widza?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:00
- Wydawałoby się, że w tym gatunku wszystko już zostało powiedziane i pokazane. Na szczęście nadal są filmowcy, którym chce się kombinować i nawet jeśli nie odkrywają Ameryki, to kręcą ciekawe "życiówki" - przekonuje Łukasz Muszyński z Filmwebu. 
rozwiń zwiń