Seriale w sieci: "Atypowy", "Jak zostać tyranem", "My, obywatele"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 15:10
Jak co tydzień zapraszamy na przegląd seriali. Tym razem ocenia je dla nas Maciek Kędziora. - To trzy zupełnie różne seriale - mówi. - Mamy przyjemną komedię, fascynującą i przerażającą opowieść o rządach autorytarnych oraz animowany serial edukacyjny. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ sirtravelalot

Zaczynamy od serialu "Atypowy", którego czwarty sezon właśnie wszedł na ekrany. To kontynuacja opowieści o nieco autystycznym Samie, który w tym sezonie rozpoczął studia, wyprowadził się z domu i podejmuje samodzielne życie. - To, co wyróżnia ten serial od innych obrazów o nastolatkach, to ciepło, jakie z niego płynie - mówi Maciek Kędziora. - "Atypowy", mimo podejmowania ważnych tematów, bardzo realistycznego budowania narracji otula nas kocykiem przyjemności i nie inaczej jest w czwartym sezonie.


Posłuchaj
12:26 Czwórka/Stacja Kultura - seriale 15.07.2021.mp3 Maciek Kędziora ocenia dla nas seriale (Stacja Kultura/Czwórka)

Dotychczas fabuła opierała się na jednym bohaterze - Samie, dla którego inni stanowili tło. W tym sezonie pojawiają się coraz wyrazistsze postaci, których wątki budowane są coraz pełniej, a jedną z nich jest siostra głównego bohatera Casey. - Wydaje się, że czwarty sezon zamyka ten krąg opowieści, bo Netflix zapowiedział, że to będzie sezon ostatni i rzeczywiście widzimy bardzo radosne i szczęśliwe zwieńczenie całości - opowiada krytyk. 

Źr. YouTube/Atypowy: sezon 4 | Oficjalny zwiastun | Netflix


shutterstock kate winslet 1200.jpg
Nieprzyjemna i fascynująca Kate Winslet w Mare z Easttown

Kolejny serial to "Jak zostać tyranem?", obraz o znanych dyktatorach. Pierwszy odcinek opowiada o Hitlerze. - Myślę, że ten serial jest naciągany formą, ale nie treścią. Ja tę serię szanuję za brak europocentryzmu przy narracjach historycznych, bo pojawiają się nie tylko Hitler i Stalin, ale również Mu’ammar Kadafi, Saddam Husajn, o których dowiadujemy się więcej, niż wiedzieliśmy do tej pory - opowiada gość audycji. 

Jak mówi gość audycji, serial może stanowić poniekąd lekcję historii i WOS-u, bowiem animacje, za których pośrednictwem jest częściowo wykonany, obrazują faktyczną grozę działań tyranów i rządów autorytarnych. - Nie ma tutaj taniej sensacji. Jest to pigułka historyczna z życiorysów każdego z dyktatorów, o których mówi serial - podsumowuje Maciek Kędziora.

Źr. YouTube | How to become a tyrant Trailer (2021)


"My, obywatele" to animowana opowieść o amerykańskim społeczeństwie i o tym, z czego jest zbudowane. - Obowiązkowa pozycja dla adeptów amerykanistyki. Pięciominutowe odcinki, czyli wideoklipy obrazują konkretne aspekty życia amerykańskiego społeczeństwa - mówi rozmówca Anny Hardej. - Od sądów, przez procesy, do pierwszej poprawki czy do konstytucji. O ile brzmi to nudno, to oglądanie tych animacji jest absolutnie fascynujące. Do mojego ulubionego odcinka zaliczam kota śpiewającego o podatkach.

Serial współprodukowała była para prezydencka, czyli Barack i Michelle Obama, a założeniem animacji ma być aktywizacja społeczna amerykańskich obywateli. Co ciekawe, do każdego filmiku amerykańscy artyści skomponowali tematyczne piosenki, które zapadają w pamięć i podbijają listy przebojów.

Źr. YouTube/We The People | Official Trailer | Netflix


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Maciek Kędziora

Data emisji: 15.07.2021

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

"Ucieczka", "Obsesja Eve" i "Król tygrysów" - serialowe hity

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:54
Czas izolacji sprawia, że każda pora dnia wydaje się dobra na kolejny odcinek ulubionego serialu. Platformy streamingowe przygotowują dla nas wciąż nowe oferty.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sense8", "Line of duty" i "Było sobie życie" - polecamy seriale

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 14:00
Od mistycznego połączenia, poprzez policyjne potyczki do funkcjonowania organizmu - Kaja Klimek, jak co tydzień zaprasza na przegląd seriali.
rozwiń zwiń