Zdjęcia na koncercie - jak robić, żeby dobrze wyszły?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 14:30
Na koncercie lubimy wyjąć smartfona i zrobić zdjęcia. Podajemy kilka pomysłów, które pomogą w wykonaniu ciekawych zdjęć dobrze oddających atmosferę i sprawdzamy, jak fotografować smartfonem na koncercie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Piotr Piatrouski

Jak radzi Maria Sewicka, która od 10 lat zajmuje się fotografią koncertową, najlepiej przyjść odpowiednio wcześniej, stanąć pod sceną i robić zdjęcia, opierając smartfona o barierkę. - Jest zawsze mnóstwo miejsca z boku sceny, bo wszyscy skupiają się na głównym korytarzu na wprost sceny - mówi. - Lepiej robić zdjęcia stamtąd niż z samego końca wśród tłumu na dużym zoomie. 


Posłuchaj
03:44 Czwórka/Stacja Kultura - fotografia na koncercie 26.07.2021.mp3 O fotografii koncertowej opowiada Maria Sewicka (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Jedno z pryncypiów fotografii to "podejść bliżej". Zoom czasami się nie wyrabia, a telefon jest lekki, więc zazwyczaj ręce będą się nam trzęsły. Wtedy zdjęcie będzie po prostu rozmazane. Podchodząc bliżej można się skupić na czymś bardziej, choćby na sylwetce muzyka. To pomaga nie mieć bałaganu w kadrze - tłumaczy. - Nie należy używać flesza, bo to jest nieprzyjemne i dobrze pamiętać o zasadzie "nie rób drugiemu, co tobie niemiłe", więc w walce o dobre ujęcie nie przepychajmy się nadmiernie. 


plan filmowy kamera operator Shutterstock 1200.jpg
Wszyscy jesteśmy fotografami. Współczesna historia w fotografii i filmie

Czytaj także:

Jeżeli światło nie jest zbyt obiecujące, najlepiej na nie poczekać. Najlepszy moment jest pomiędzy piosenkami, wtedy jest dobre światło, bo nie jest za ciemno. - Fotografia przecież opiera się na świetle, robi się sekwencję zdjęć i wybiera to najlepsze - mówi rozmówczyni Aleksandry Opali. - W zależności od rodzaju muzyki, światła na koncertach różnią się między sobą. Na koncertach rockowych i metalowych światła są bardziej dynamiczne, na koncercie popowym są bardziej spokojne. Ja bym się skupiła albo na białym świetle, które jest z frontu, i niebieskim, zdecydowanie odradzam robienie zdjęć przy czerwonym świetle. Jak wynika z mojego doświadczenia, aparaty z reguły przy nim głupieją i jest problem, żeby zdjęcia wyglądały dobrze. Nawet w postprodukcji trudno je odratować.

Maria Sewicka zwraca uwagę, że dobrze poszukać mocnego momentu na zdjęcie. Najlepsze ujęcia są wtedy, kiedy muzycy wczuwają się w muzykę, bawią gitarą lub wchodzą w interakcję z publicznością albo z kolegami z zespołu.

Przed wejściem na koncert dobrze przygotować smartfona do robienia zdjęć. Dobrze wybrać tryb samolotowy, wyłączyć dźwięki, wibrację i lampę błyskową, wyłączyć dźwięk migawki - wtedy robienie zdjęć i relacji z koncertu nie powinno nikomu przeszkadzać.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowałaAleksandra Opala 

Data emisji: 26.07.2021

Godzina emisji: 10:46

aw

Czytaj także

Fotofestiwal. Kim są kolekcjonerzy zdjęć?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:00
- Na wystawie "Oo’s & iii’s" pokażemy kolekcję zdjęć W.M.Hunta. Na fotografiach oczy, głowy, twarze i sylwetki ludzi układają się na kształt tytułowych "oo" oraz "ii" - zapowiada kuratorka Fotofestiwalu w Łodzi, Justyna Kociszewska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

To ona wysyłała astronautów na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 13:31
Z słynnego zdjęcia patrzy na nas młoda uśmiechnięta okularnica. Ubrana w sukienkę w paski i sandały dziewczyna podtrzymuje ogromną wieżę książek - to w nich kryją się wyliczenia Margaret Hamilton i jej zespołu, które umożliwiły Apollo 11 lądowanie na Księżycu. Ta dziewczyna to Margaret. 
rozwiń zwiń