Weekend w kinie: "The Suicide Squad", "Piękna i rzeźnik", "Klątwa młodości"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 16:50
Kiedy w 2016 roku reżyser David Ayer pokazał swojoją wersję "Legionu samobójców", to raczej nie zjednał sobie ani krytyków, ani fanów uniwersum DC. Pięć lat później do kin wchodzi "The Suicide Squad" Jamesa Gunna i krytyk Łukasz Muszyński daje mu jedną z najwyższych not.  
Aktor i wrestler John Cena na światowej premierze filmu Legion Samobójców w Los Angeles w sierpniu 2021 roku
Aktor i wrestler John Cena na światowej premierze filmu „Legion Samobójców” w Los Angeles w sierpniu 2021 roku Foto: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

"The Suicide Squad" otrzymał kategorię "R", co oznacza, że jest w nim dużo przemocy, dużo przekleństw i dużo ryzykowego humoru. Ale to wszystko się w tym filmie broni Łukasz Muszyński

Świetna rozrywka dla "dużych dzieciaków"

Te dwa obrazy łączy nie tylko podobny tytuł, ale też niemalże ta sama drużyna i niemalże ta sama misja. - To są filmy o drużynie wyrzutków, którzy dostają szansę, żeby odkupić swoje grzechy i zrobić coś dobrego dla świata - opowiada gość Czwórki. - Przy czym James Gunn wie, że oprócz szalonej, wizualnej fasady ważna jest też dramaturgia. To, żeby bohaterowie mieli fajną motywację i fajne relacje między sobą. 

Posłuchaj
14:31 CZWÓRKA Stacja Kultura - filmy 06.08.2021.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery (Stacja Kultura/Czwórka)

LEGION SAMOBÓJCÓW. THE SUICIDE SQUAD - Oficjalny zwiastun PL #1 / Warner Bros Polska

 

"Zwariowany piątek" z "Piątkiem trzynastego"

Sprawdź też
Horror 1200.jpg
Sam Raimi. Alfred Hitchcock horroru

Amerykański reżyser Christopher Landon znany jest fanom filmów grozy m.in. z serii "Śmierć nadejdzie jutro". W filmie "Piękna i rzeźnik" opowiada historię pewnej nastolatki, która staje się celem seryjnego mordercy. Przypadkowo jednak bohaterowie zamieniają się ciałami i mają tylko dobę na odwrócenie sytuacji. - Oryginalny tytuł "Pięknej i rzeźnika" - "The Freaky - odnosi się do "Freaky Friday", czyli "Zabawnego piątku", disnejowskiej produkcji, w której matka zamieniała się z córką ciałami. Landon połączył tę historię z klasycznym horrorem "Piątek trzynastego" - wyjaśnia rozmówca Kasi Dydo. - Mamy tu klasyczny slasher, czyli biegającego mordercę z nożem, a z drugiej strony - niezłą satyrę na szkolną menażerię. Myślę, że do tego tytułu będzie można wrócić po latach, że się szybko nie zestarzeje.

PIĘKNA I RZEŹNIK - ZWIASTUN / Multikino

Film Marshalla to niskobudżetowy horror, w którym główna bohaterka musi się zmierzyć nie tylko z Inkwizycją, ale i z diabłem. Niestety wszystko to wygląda dość biednie  Łukasz Muszyński

Horror za "garść orzechów"

Neil Marshall, współtwórca seriali 'Westworld" i "Hannibal", tym razem zaprasza widzów w podróż w czasie i akcję swojego długiego metrażu umieszcza w 1665 roku w Anglii, w której "wielka zaraza zbiera śmiertelne żniwo, a ludzi ogarnia panika i rozpacz". Bohaterka "Klątwy młodości" Grace Haverstock to młoda wdowa, której mąż niedawno popełnił samobójstwo. Kiedy kobietą zaczyna się interesować właściciel ziemski Pendelton, ta szybko gasi jego zapał. W zemście Pendelton niesłusznie oskarża ją o czary. Grace zostaje wtrącona do więzienia za przestępstwo, którego nie popełniła. Czeka ją seria niewyobrażalnych tortur oraz brutalnych i pozbawionych logiki "prób".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 06.08.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Premiery kinowe: "Sweat", "Minari", "Ci, którzy życzą mi śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 17:30
"Sweat" to polsko-szwedzka produkcja w reżyserii Magnusa von Horna. Najnowszy film twórcy "Intruza" pokazuje współczesną internetową rzeczywistość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film na weekend: "Wyprawa do dżungli, "Zielony Rycerz", "Old"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 17:00
Wielka przygoda w dżungli, kolejna wersja arturiańskiej legendy i nowy fim twórcy "Szóstego zmysłu". Premiery filmowe ocenia krytyk Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń