Premiery filmowe: "Na rauszu", "Magnezja", "Obecność 3"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 12:20
- Na tę premierę polscy widzowie musieli długo czekać, ale od dziś już można oglądać "Na rauszu" - nagrodzony Oscarem film Thomasa Vinterberga, o którym mówi się, że to wydarzenie roku - zapowiada krytyk Łukasz Muszyński. 
Mads Mikkelsen w filmie Na rauszu, reż. Thomas Vinterberg
Mads Mikkelsen w filmie "Na rauszu", reż. Thomas VinterbergFoto: mat. prasowe/Best Film

Posłuchaj
16:16 CZWÓRKA Stacja Kultura - premiery 11.06.2021.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery (Stacja Kultura/Czwórka)

 

"Na rauszu" to hołd dla życia. To sposób odzyskania irracjonalnej mądrości, odrzucającej przepełniony lękami zdrowy rozsądek i pozwalającej dojrzeć czystą przyjemność wynikającą z apetytu na życie Thomas Vinterberg

Najpierw kac, potem euforia

"Na rauszu" opowiada o grupie przyjaciół - nauczycieli w szkole średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu w organizmie otwiera umysły na otaczający nas świat. Gdy rozpoczynają eksperyment, starając się utrzymać stały poziom alkoholu we krwi przez cały dzień pracy, nie spodziewają się, że będzie miał bardzo różne skutki dla każdego z nich. - Kiedy w filmie pokazuje się alkoholowe uzależnienie, to zazwyczaj w kontekście nałogu, który niszczy życie. Tymczasem "Na rauszu" pozostawia widza z ambiwalentnymi odczuciami. Na początku eksperyment wydaje się dość zabawny, potem pojawia się kac, ale na końcu jest euforia - mówi krytyk filmowy. - "Na rauszu" nie można bowiem sprowadzać do opowieści o piciu alkoholu. To film o mierzeniu się ze smugą cienia, o próbie odnalezienia radości i o tym, że życie jest najfajniejsze wtedy, kiedy nadal jesteśmy go ciekawi.

OSCAROWY FILM NA RAUSZU Z MADSEM MIKKELSENEM TYLKO W KINACH OD 11 CZERWCA | ZWIASTUN / dobrastronafilmu

Kusiło mnie to, co swego czasu robił Lars von Trier, który pisał role męskie i obsadzał je kobietami, i na odwrót. Chciałem zrobić film, w którym kobiety byłyby sprawczyniami, a mężczyźni ofiarami Maciej Bochniak

Na dzikim wschodzie

"Magnezja" w reżyserii Maćka Bochniaka to szalona podróż przez dzikie pogranicze polsko-sowieckie przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Tutaj rządzi ten, kto ma pieniądze i naładowaną broń. - Scenografia historyczno-geograficzna jest dekoracją, w której Bochniak buduje własny świat. A właściwie świat kobiet, bo to przede wszystkim opowieść o silnych kobietach, które same decydują o regułach gry - opowiada gość Czwórki. - "Magnezja" czerpie z różnych gatunków i odwołuje się do różnych filmów. Trochę jest westernem inspirowanym filmami Sergia Leone, trochę dramatem gangsterskim, trochę rodzinną tragedią, ale przede wszystkim to list miłosny do kina.

MAGNEZJA - oficjalny zwiastun / KinoSwiatPL

Sprawdź
telewizor głowa telewizja 1200.jpg
Seriale w sieci. Co warto obejrzeć w czerwcu?

Na rozkaz demona

"Obecność 3: Na rozkaz diabła" to budząca grozę historia przerażającego morderstwa i nieznanych złych mocy. Wstrząsnęła ona nawet doświadczonymi badaczami spraw paranormalnych Edem i Lorraine Warrenami, bohaterami kolejnej odsłony horrorowej serii. - Uniwersum "Obecność" pojawiło się w kinie w 2013 roku i wtedy też widz miał okazję poznać małżeństwo Warrenów. Film okazał się dużym sukcesem, doczekał się kontynuacji oraz szeregu spin-offów poświęconych paranormalnym bytom - opowiada Łukasz Muszyński. - Najnowsza część również jest inspirowana prawdziwą historią pierwszego w historii Stanów Zjednoczonych podejrzanego o morderstwo, który bronił się, twierdząc, że był opętany przez demona.

OBECNOŚĆ 3: NA ROZKAZ DIABŁA - Oficjalny zwiastun #1 PL / Warner Bros Polska

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Kino Afryki to kino młode i kobiece

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 14:00
- Kinematografia Afryki jest bardzo różnorodna, wpływająca na siebie, ale to coraz mocniejsze przemysły filmowe, które mają różne oblicza - mówi Przemysław Stępień, dyrektor artystyczny Festiwalu Afrykamera. - Niewątpliwie rzecz, którą się zauważa to wymiana pokoleń. Teraz przyszła trzecia fala młodych twórców, nowych twórców, często są to kobiety - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy kochają komedie, ale nie znoszą tych romantycznych

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 15:28
- W dzisiejszych czasach film i kino wciąż pełnią bardzo ważną rolę, ciągle chcemy oglądać filmy i one ciągle budzą w nas duże emocje i żywe reakcje - mówi profesor Barbara Giza, współautorka raportu "Polak w kinie". 
rozwiń zwiń