Norwedzy wpuszczają światło do wnętrz

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 13:52
Norwedzy kochają światło, którego nie mają zbyt wiele ze względu na położenie geograficzne swego kraju. Nie dziwią więc w ich domach duże okna. 
Bergen
BergenFoto: pixabay/Mariamichelle

Grecja_1200.jpg
Niebieski i biały

Norwegia jest krajem o niewielkiej liczbie mieszkańców w stosunku do swojej powierzchni. Często Norwedzy mieszkają w dużych odległościach od siebie, jedynie w miastach ta zabudowa jest gęstsza. Wszyscy jednak dbają o swoje domy, jakby codziennie odwiedzały ich tłumy ludzi.  


Posłuchaj
05:05 czwórka stacja kultura 29.09.2020.mp3 O norweskich mieszkaniach opowiada Paulina Wodzikowska, autorka bloga Polka w Norwegii (Stacja kultura/Czwórka)

 

- Domy w Norwegii bardzo często z zewnątrz malowane są na biało, żółto albo czerwono - mówi Paulina Wodzikowska, autorka bloga "Polka w Norwegii". - To wpływa na to, że zima jest tam odbierana za dużo bardziej pozytywną niż zima w Polsce. Mimo że dzień jest krótszy i dłużej jest ciemno, to białe elewacje budynków, połączone z bielą śniegu, którego tutaj jest więcej, sprawiają, że to na nas wpływa dużo lepiej niż szare elewacje i szara pogoda w Polsce - dodaje.  

Czytaj także:

Zdarza się, że Norwedzy mogą kolorystycznie zaszaleć i pomalować na niebiesko lub brązowo. - W takim wypadku muszą mieć zgodę gminy - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Jeśli nie dostaną zgody na odejście od standardów, to muszą malować dom zgodnie z wytycznymi władz - dodaje. 

Przytulne wnętrza

Norwedzy dbają o swoje domy, co 2-2,5 roku odnawiają je, remontują, ozdabiają na nowo. Stare meble, dywany i "przydasie" oddają, sprzedają na aukcjach w sieci czy na pchlich targach. 

Wnętrza ich domów są kwintesencją skandynawskiego stylu. - To połączenie skandynawskiej surowości, umiłowania natury, więc dużo drewna, dużo kamienia. Światło, światło i jeszcze raz światło, czyli to, czego im najbardziej brakuje ze względu na szerokość geograficzną - mówi Paulina Wodzikowska. - W oknach lampki, lampiony, jasne ściany, wielkie przestrzenie. Norwedzy podkreślają, że lubią czuć się dobrze we własnych domach, więc musi być przytulnie - poduchy, poduszki, dywany, ale nie firany - okna niezasłonięte - dodaje. 

W norweskich domach znajdziemy też co najmniej 2 dwie łazienki, w tym jedna zaraz przy drzwiach wejściowych. Wynika to z tego, że dla Norwegów nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania. Nawet gdy pada deszcz, jest chlapa, to chętnie spędzają czas z dziećmi czy psem na świeżym powietrzu. Po takich zabawach wracając do domu warto szybko pozbyć się błota - łazienka przy drzwiach pomaga w tym idealnie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 10.38

pj

Czytaj także

Nowoczesne projektowanie. W zgodzie z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 20:04
Czy proekologiczne rozwiązania zaczęły się pojawiać również w dziedzinie architektury wnętrz? W jaki sposób możemy je wykorzystać, by stworzyć domową lub biurową przestrzeń przyjazną środowisku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebieski i biały

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 22:57
Na myśl o tych kolorach od razu do głowy przychodzi nam Grecja. Tam właśnie się wybieramy w ramach wakacyjnego cyklu "Dookoła świata".
rozwiń zwiń