Peru - kolorowo, z hamakiem i ochroną

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 13:45
Domy w Peru przypominają te w Hiszpanii, ale mają też wiele cech spotykanych w Ameryce Południowej. Bardzo często drzwi otwiera portier, który pilnuje rodziny. Domy są kolorowe i wielorodzinne. Meblem niezbędnym zaś jest tutaj hamak. Dookoła świata szlakiem mieszkań sprawdzamy, jak mieszkają Peruwiańczycy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Neiezhmakov

Kuba domy Vinales shutter 1200 Milosz Maslanka.jpg
Kuba - wyspa jak wulkan gorąca

Peruwiańskie domy przede wszystkim wyróżniają się kolorem, podobnie jak w wielu krajach tej części świata możemy tu zobaczyć niebieską, zieloną czy czerwoną elewację. 


Posłuchaj
05:51 Czwórka/Stacja Kultura - Peru_30.03.2021.mp3 W cyklu "Szlakiem mieszkań" odwiedzamy Peru (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W Peru występują duże kontrasty społeczne, miasta i miasteczka są podzielone na tak zwane sektory, wśród nich są miejsca dla bogatych, gdzie często spotykamy wille albo szeregowce. Znajdziemy też sektory bardzo biedne. Niezależnie jednak o której części kraju i miasta mówimy, dom musi być chroniony. Podobnie jak w innych krajach Ameryki Południowej, Peru to wciąż miejsce, w którym kwestia bezpieczeństwa jest problemem. Dlatego każda osoba, która odwiedza innych w domach, szczególnie w tych szeregowych, musi przejść weryfikację.

- W wielu strzeżonych dzielnicach trzeba podać imię i nazwisko, numer dowodu i powiedzieć, pod jaki adres się idzie. Wtedy strażnik dzwoni do mieszkańców i pyta, czy osoba rzeczywiście była umówiona. Dopiero wtedy można wejść lub wjechać - mówi Grażyna Woźniczka, podróżniczka po Ameryce Południowej. - W apartamentowcach w Limie, gdzie mieszka najbogatsza społeczność miasta, żeby wejść do budynku, trzeba przejść podwójną, a nawet potrójną weryfikację.


shutterstock meksyk ulica 1200.jpg
Meksyk. Ulice jak tęcze, a w domach skrzaty?

Posłuchaj także:

W bogatszych domach pracuje wiele osób. Zarówno w Peru, jak i w Ekwadorze jest portier otwierający drzwi, ogrodnik i służąca, która ma swój pokoik i mieszka z właścicielami albo regularnie przychodzi i zajmuje się domem. - Jeżeli ktoś ogląda latynoamerykańskie telenowele, to życie tam pokazane naprawdę odzwierciedla styl życia bogatszych sfer. W domach średnio zamożnych nie wypada nie mieć pani, która opiekuje się domem - tłumaczy podróżniczka.
Na wybrzeżu popularne są hamaki i bujane fotele, często wystawiane przed domem. Peruwiańczycy również lubują się w kominkach, które traktują jako element dekoracyjny. W domach króluje styl kolonialny o nowoczesnym charakterze i próżno tam szukać mebli ze sklejki. Meble najczęściej są wysokiej jakości i wykonane z dobrego, często egzotycznego drzewa, do którego mieszkańcy Peru mają bezpośredni dostęp.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 30.03.2021

Godzina emisji: 10.45

aw

Czytaj także

To cóż, że ze Szwecji - styl skandynawski, czyli jaki?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 17:49
Szwecja kojarzy się nam z ekologią, prostotą, skandynawskim stylem i firmą meblarską. W ramach naszego cyklu "dookoła świata śladem mieszkań" sprawdzamy, jak mieszkają Szwedzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwajcaria - kraj czekolady, banków, zegarków i okiennic

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:59
Dzisiaj w ramach cyklu "dookoła świata śladem mieszkań" razem z Weroniką Puszkar sprawdzamy, jak mieszkają Szwajcarzy. 
rozwiń zwiń