Gratka dla fanów fotografii. Przed nami Białystok Interphoto 2021

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 18:32
Tematem festiwalu jest "Dychotomia. Wschód i Zachód". - Sięgamy po te elementy, które definiowane są przez człowieka różnymi pojęciami, bardzo często przeciwstawnymi. Czyli dualizmy występujące wszędzie na całym świecie - mówi dyrektor festiwalu Grzegorz Jarmocewicz. - Tak jak wspomniane wschód i zachód, północ i południe, mamy przypływy i odpływy, noc i dzień. Świat jest oparty na definicjach dualistycznych, a refleksję nad tym zagadnieniem wyrażają artyści tegorocznego festiwalu. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/PhaiApirom

Od 23 września do 30 października w Białymstoku podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021 będzie można zobaczyć prace znanych artystów. - Bardzo precyzyjnie przygotowujemy się do wystawy, artyści, z którymi współpracujemy, to nazwiska słynne na całym świecie - mówi gość audycji. - Możemy się spodziewać niestandardowych form prezentacji, choćby wystawy multimedialnej Andreasa Müller-Pohle, który po raz pierwszy będzie pokazywał tylko swoje dzieła wideo. To zupełnie inne i nowe spojrzenie na rzeczywistość, ale też kontekst fotografii, który się w jego dziełach przewija.


Posłuchaj
16:04 Czwórka/Stacja Kultura - Białystok festiwal Fotografii 14.09.2021.mp3 O Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021 opowiada jego dyrektor artystyczny Grzegorz Jarmocewicz (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W tegorocznej edycji festiwalu udział weźmie ponad 200 artystów, 12 kuratorów i 14 jurorów. Zaprezentowanych zostanie 25 wystaw, odbędą się 4 pokazy filmów, przegląd Portfolio Review oraz konkursy Interphoto Grand Prix i Street Art. - 25 września zostanie ogłoszony zwycięzca konkursu Interphoto Grand Prix. W tym roku mieliśmy ponad 400 zgłoszeń z całego świata. Międzynarodowe jury miało twardy orzech do zgryzienia, bo spośród wszystkich projektów musiało wybrać dziesięć, które zostaną pokazane na wystawie finałowej - opowiada dyrektor festiwalu. - Tematyka jest różnorodna, projekty są ciekawe, a co najważniejsze - dużo z nich napłynęło z Polski.


kamera shutte 1200 Rad K.jpg
"Wszyscy jesteśmy fotografami". Współczesna historia w fotografii i filmie

Czytaj także:

Na festiwalu będzie można zobaczyć m.in. wystawę ze zdjęciami Stanisława Ignacego Witkiewicza z kolekcji Stefana Okołowicza. - Fotografie są zaprezentowane w formie bardzo dużych, nawet trzymetrowych wydruków. Okołowicz zdecydował się na ich duże powiększenia, bo zupełnie inaczej działają na odbiorcę - zdradza Grzegorz Jarmocewicz. -  To wszystko, co Witkacy chciał przekazać w swoich dramatach i malarstwie, znajduje się w jego niesamowitych autoportretach. Ekspozycja będzie zawierać również nieznane fotografie Witkacego. 


Źr. Facebook/ Białystok Interphoto Festival 2021


Wystawie będzie towarzyszyć panel naukowy poświęcony twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. W programie festiwalu nie zabraknie również wykładów i prelekcji, spotkań autorskich, warsztatów fotograficznych, pokazów zdjęć z muzyką na żywo i wielu innych atrakcji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: dr Grzegorz Jarmocewicz, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Fotofestiwal. Kim są kolekcjonerzy zdjęć?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:00
- Na wystawie "Oo’s & iii’s" pokażemy kolekcję zdjęć W.M.Hunta. Na fotografiach oczy, głowy, twarze i sylwetki ludzi układają się na kształt tytułowych "oo" oraz "ii" - zapowiada kuratorka Fotofestiwalu w Łodzi, Justyna Kociszewska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdjęcia na koncercie - jak robić, żeby dobrze wyszły?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 14:30
Na koncercie lubimy wyjąć smartfona i zrobić zdjęcia. Podajemy kilka pomysłów, które pomogą w wykonaniu ciekawych zdjęć dobrze oddających atmosferę i sprawdzamy, jak fotografować smartfonem na koncercie.
rozwiń zwiń