Konkurs Chopinowski. "Zwycięstwo wywraca życie do góry nogami"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 17:30
45 najzdolniejszych pianistów na świecie zakwalifikowało się do drugiego etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wśród nich aż 9 Polaków - m.in. Kamil Pacholec, Andrzej Wierciński, Piotr Alexewicz oraz Viet Trung Nguyen, którzy recitale mają już za sobą. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: dimakig/shutteerstock.com

Sprawdź
PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - serwis specjalny

Najpierw warsztat, potem emocje 

We wtorek w Filharmonii Narodowej zaprezentują się kolejni reprezentanci Polski - wśród nich 22-letni Mateusz Krzyżowski. - Do takiego konkursu człowiek przygotowuje się całe życie, czyli od momentu, kiedy pierwszy raz siadł przy fortepianie. Bo wrażliwości muzycznej nie da się wydobyć z siebie w rok - opowiada muzyk. - Jeśli natomiast chodzi o charakterystykę stylu Chopina, to porządnie zacząłem nad nią pracować dwa lata temu. 

Posłuchaj
08:08 CZWÓRKA Stacja Kultura - konkurs 11.10.2021.mp3 XVIII Konkurs Chopinowski - relacja Oliwii Krettek (Stacja Kultura/Czwórka)

Posłuchaj także
Kukulska Natalia  Chopin 1200x660.jpg
Zaśpiewać Chopina. Natalia Kukulska o płycie "Czułe struny"

Zwycięstwo, które otwiera drzwi

Przed samym Konkursem uczestnicy dopracowują same detale utworów i układają w głowie to, co mają już wyćwiczone. - Wygrana w Konkursie Chopinowskim może wywrócić życie do góry nogami, bo każdy zwycięzca zapisuje się do kanonu pianistycznych legend - uważa Jakub Kuszlik, także reprezentant Polski. - Ta nagroda otwiera wiele drzwi, ale może też być dla muzyka dużym obciążeniem.

Więcej relacji z XVIII Konkursu Chopinowskiego znajdziesz na wszystkich antenach Polskiego Radia >>>

Sprawdź
muzyka 1200.jpg
Konkurs Chopinowski od kulis. Co robią pianiści, gdy nie grają?

Pianistka na medal

Dużo emocji wśród publiczności i emocji wzbudza 17-letnia reprezentantka Rosji i Armenii -  Eva Gevorgyan. - Jako jedyna tuż przed rozpoczęciem Konkursu całkowicie zmieniła repertuar i już w eliminacjach udowodniła, że jest niezwykle wręcz uzdolniona technicznie i niesłychanie muzykalna - ocenia dyrektor Radia Chopin Marcin Gmys. - Zastanawiałem się, kiedy ostatnio pojawił się taki muzyczny talent, i przyszedł mi do głowy 22-letni Ivo Pogorelić, który brał udział w Konkursie Chopinowskim 40 lat temu. Oraz 24-letnia Martha Argerich, która zwyciężyła w 1965 roku. 

Sponsorzy Sponsorzy

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 11.10.2021

Godzina emisji: 10.32

kul

Czytaj także

Konkurs Chopinowski od kulis. Rozmowy z artystami

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 11:20
Rozpoczął się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Na antenie Czwórki będziemy śledzić, co się dzieje za jego kulisami. Sprawdzamy też, kim są młodzi artyści, którzy biorą w nim udział. O swojej drodze do Konkursu opowiadają Tomasz Marut i Zuzanna Pietrzak.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski - pierwsze zachwyty i nadzieje

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:37
Konkurs Chopinowski jak zwykle zatrzymuje swoich fanów przy odbiornikach, ale i relacjach internetowych przez niemal cały październik. Jakie są oczekiwania, nadzieje i rozczarowania po pierwszych konkursowych przesłuchaniach?
rozwiń zwiń