XVIII Konkurs Chopinowski. Natalia Grosiak: to doskonała inspiracja

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 14:13
W finałowych zmaganiach podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, zmierzyło się dwóch Polaków: Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec. O swojej przygodzie z muzyką wybitnego kompozytora opowiadała za to w Czwórce - wokalistka Natalia Grosiak.
Natalia Grosiak
Natalia Grosiak Foto: W. Kusiński/ PR

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ XVIII Konkurs Chopinowski - serwis specjalny >>>

Jak tłumaczyła Natalia Grosiak, muzyka Fryderyka Chopina, podobnie jak każdy inny gatunek, może mieć "ogromny wpływ na młodych twórców". - Muzyka jest jak fala, przypływa i odpływa. Są rzeczy modne, które później zostają zapomniane, a z biegiem lat odkrywamy je na nowo. Podobnie jest z muzyką klasyczną, poważną. Tu też można szukać wspaniałych inspiracji - podkreślała artystka. 

Posłuchaj
04:39 czwórka grosiak 2021_10_20-11-41-22.mp3 Inspiracje muzyką klasyczną w popkulturze - rozmowa z Natalią Grosiak (Stacja Kultura/Czwórka) 

Natalia Grosiak napisała tekst do jednego z nokturnów Fryderyka Chopina, a utwór znalazł się na albumie "Czułe struny" Natalii Kukulskiej. ZOBACZ WIĘCEJ Natalia Kukulska o płycie "Czułe struny" >>>

fortepian 1200.jpg
Konkurs Chopinowski od kulis. Rozmowy z artystami

- To była najpierw radość, a potem duży stres i jednocześnie odpowiedzialność za przepiękny utwór. Gdy usłyszałam aranżację Adama Sztaby po raz pierwszy, długo myślałam, o czym powinna być ta historia - wspominała Natalia Grosiak. - Doszłam do wniosku, że będzie to numer o uważności i byciu "tu i teraz". 

Czytaj także:

Jak podkreślała, po pierwszym odsłuchu postanowiła nie sięgać do oryginału. - Nowa wersja, którą otrzymałam, miała doskonały klimat. Stwierdziłam, że mój tekst powinien pójść w tę stronę. Nie chciałam już rozpraszać się i oddalać od tego pomysłu - wspominała. Jak tłumaczyła, w muzyce piękne jest to, że przeróżne jej części można dowolnie "tkać". - Linie melodyczne, harmonie, tematy krążą w przestrzeni, czasami zatrzymują się wraz z jakąś myślą. To piękna materia, bardzo plastyczna, z której można wciąż tkać niesamowite rzeczy - opowiadała. 

. 

XVII Konkurs Chopinowski rozpoczął się 2 października, a już 23 października poznamy zwycięzcę tego wielkiego muzycznego turnieju. Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec, polscy finaliści wydarzenia, wykonają Koncert fortepianowy e-moll op. 11. O tytuł zwycięzcy walczy w sumie 12 najlepszych pianistów z całego świata.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Damian Sikorski

Gość: Natalia Grosiak (wokalistka Mikromusic, absolwentka prawa i filologii słowiańskiej)

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 11.35

kd

Czytaj także

Gorące ferie Mery Spolsky. "Będę udawać, że nie ma zimy"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 15:52
Dla Mery Spolsky rok 2017 był bardzo pracowity. Ukazała się jej debiutancka płyta "Miło Było Pana Poznać", zagrała także mnóstwo koncertów. Zimowe ferie wokalistka, wbrew swojemu artystycznemu pseudonimowi, spędzi jednak we… Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikromusic: publiczność na koncertach śpiewa głośniej niż my

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 15:00
W listopadzie minie rok od premiery szóstego studyjnego albumu zespołu Mikromusic. - O ile krążek "Piękny koniec" i piosenka "Takiego chłopaka" wprowadziły nas na salony, o tyle płyta "Tak mi się nie chce" kompletnie nas pootwierała - opowiada Natalia Grosiak, wokalistka, autorka tekstów i piosenek.
rozwiń zwiń