Moda a wojna. Czy strój i elegancja miały wtedy znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 18:15
W międzywojniu mówiono o Warszawie "Paryż północy", a mieszkanki stolicy uchodziły za znawczynie dobrego stylu. Kiedy wybuchła wojna, wszystko się zmieniło, ale młode dziewczyny nie straciły zainteresowania modą. 
Powojenna rzeczywistość, uliczny fryzjer - ul. Marszałkowska przy ul. Wspólnej w Warszawie
Powojenna rzeczywistość, uliczny fryzjer - ul. Marszałkowska przy ul. Wspólnej w WarszawieFoto: NAC/Żdżarski Wacław

Tuż po wybuchu wojny styl Polek stał się skromny i bardziej praktyczny. Zamiast kapeluszy nosiło się chustki, a duże i pakowne teczki zastąpiły małe torebki Joanna Mruk

Szminka do walki z okupantem

Zdjęcia dokumentujące ten czas udowadniają, że mimo trudności, biedy, kartkowego systemu obowiązującego na wszystkie towary, łącznie z obuwiem, kobiety starały się dbać o stroje, fryzury, a nawet makijaż. - W ekstremalnie trudnych warunkach Polki na przekór okupantom chciały godnie żyć. Zadbany wygląd i ubrania dawały im siłę, pomagały nie okazać słabości - opowiada Joanna Mruk, autorka książki "Moda kobieca w okupowanej Polsce". - W 1940 roku dało się nawet zauważyć powrót do przedwojennej elegancji. Wróciły nakrycia głowy i kobiety znów zaczęły się malować. 

Posłuchaj
13:27 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - moda 04 09 2021.mp3 Moda kobieca w okupowanej Polsce - rozmowa z Joanną Mruk (Zaklinacze czasu/Czwórka)

W trakcie wojny wiedzę o modzie Polki czerpały tak jak i dziś, z ulicy. W wydawanych przez okupanta "gadzinówkach" były rubryki poświęcone stylowi, czasami pojawiały się też sesje zdjęciowe z amerykańskich magazynów Joanna Mruk

Francuskie koronki z "czarnego rynku"

Pasek zrobiony ze starego kapelusza, buty ze sznurka, filcowe broszki, strój kąpielowy z kilku jedwabnych chustek. To tylko kilka przykładów rzeczy, które Polki potrafiły same wykonać w domu. - Na "czarnym rynku" można było kupić francuskie jedwabie, bieliznę, czasami sukienki. To wszystko oczywiście było bardzo drogie, zdarzały się ceny w wysokości miesięcznej pensji - wyjaśnia rozmówczyni Kuby Jamrozka.

Posłuchaj także:

Popularne było przerabianie starych kapeluszy na torebki. I robienie w domu butów ze sznurka Joanna Mruk 

Elegancja DIY

Dlatego najwięcej ubrań kobiety szyły sobie same. Kroiły, fastrygowały, zwężały, popuszczały, haftowały i dziergały. - Te umiejętności zarówno dla młodych dziewczyn, jak i ich mam i babć, były oczywiste. Tego uczyło się w domu i tę wiedzę przekazywało się następnemu pokoleniu - dodaje Joanna Mruk. - Stare rzeczy ozdabiano haftami, pruto wełniane sweterki i dziergano je na nowo. Gama możliwości była ogromna, wszystko zależało od pomysłowości i dostępności materiałów.    

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Joanna Mruk (autorka książki "Moda kobieca w okupowanej Polsce")

Data emisji: 04.09.2021

Godzina emisji: 14.08

kul

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - świętujemy setną rocznicę urodzin poety

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:12
Sto lat temu - 22 stycznia 1921 roku, urodził się jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów. Jego twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. Z tej okazji Polskie Radio przygotowało specjalny serwis. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohaterki gór. Góralki w służbie Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 14:47
Góry kryją wiele tajemnic - to truizm. Naukowcy, badacze, historycy powoli odkrywają wiele z nich. Góry kryją też mroczne wojenne historie, których bohaterkami są kobiety. Helena Marusarz i jej siostry, Józefina Mikowa czy Katarzyna Filipek, to tylko niektóre z nich. 
rozwiń zwiń