Wystawa "m jak młodość" - malarstwo w trzech aktach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:30
W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, do 12 grudnia, można oglądać kolekcję, prezentującą sztukę najciekawszych młodych artystów. - Znalazło się na niej blisko 50 różnorodnych prac młodych twórców - mówi w Czwórce Piotr Szarzyński, kurator wystawy i współtwórca kolekcji. 
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie Foto: Forum/Jerzy Pawleta

- Ta kolekcja to próba przyjrzenia się temu, co młodych artystów w Polsce w dzisiejszych czasach ciekawi, czym się zajmują, na czym skupiają uwagę - tłumaczy gość audycji. - To malarstwo mówi dużo o nas, o otaczającym nas świecie, i o tym, co kogo porusza.


Posłuchaj
13:00 Czwórka/Stacja Kultura - m jak_młodość 17.11.2021.mp3 O wystawie "m jak młodość" opowiada jej kurator Piotr Szarzyński (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Na wystawie można zobaczyć prace bardzo młodych artystów, którzy dopiero debiutują, ale również tych, którzy już są osadzeni na rynku sztuki. - Wśród prac, znajdziemy płótna młodych twórców, którzy mają za sobą już wystawy i pewne sukcesy - opowiada gość audycji. - Można więc podziwiać obrazy takich malarzy jak np. Karolina Jabłońska, Agata Kus, Martyna Czech czy Łukasz Stokłosa. Przy wyborze, starałem się nie wciskać tych prac w jakieś ramy. Wystawa "m jak młodość" została podzielona na trzy części - tłumaczy. 


rynek sztuki obraz wycena galeria 1200.jpg
Paryż, Berno, San Marino - co warto zobaczyć w galeriach na świecie?

Źr. Facebook/Państwowa Galeria Sztuki


Pierwsza sekcja "Obserwatorzy świata", zgodnie z nazwą skupia się na przyglądaniu się artystów otaczającej ich rzeczywistości - czasami chodzi o rzeczywistość najbliższą, nawet intymną, a innym razem społeczną lub pojmowaną politycznie.

Druga część wystawy, zatytułowana "Kim jestem? Kim jesteś?", prezentuje prace artystów, których ambicją jest rozliczenie się z własnymi, osobistymi doświadczeniami, czasem także traumami. To sekcja, w której większość prac jest silnie emocjonalna, przesiąknięta marzeniami, tęsknotami i złością twórców.

Trzecia natomiast, zatytułowana "Metafory. Rebusy. Ukryte narracje", prezentuje przede wszystkim prace abstrakcyjne młodych twórców.

 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Piotr Szarzyński (kurator wystawy "m jak młodość" i współtwórca kolekcji) 

Data emisji: 17.11.2021

Godzina emisji: 11.15

aw/mat.pras


Czytaj także

Kultura online. Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 21:56
#ZostańWdomu i zwiedzaj online. Zwiedzaj muzea, galerie a nawet opery, nie wstając z kanapy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"...Idź" - przesłanie Herberta na wystawie w CSW Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 22:06
- Jacek Adamas nazwał w jednej z rozmów czytanie Herberta graniem w gry komputerowe, ponieważ jest to zdobywanie kolejnych poziomów wtajemniczenia i zdobywanie kolejnych leveli - mówi w Czwórce kurator wystawy Marcel Skierski. 
rozwiń zwiń