Skandalista na Zamku Królewskim. Tajemnice Caravaggia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 13:26
Michelangelo Merisi da Caravaggio to jeden z najsłynniejszych artystów baroku. Twórca takich obrazów, jak: "Chłopiec z koszem owoców", "Mały Bachus", "Pocałunek Judasza", "Narcyz" czy "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę". Ten ostatni możemy oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie. Caravaggio wciąż pozostaje postacią tajemniczą.
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: materiały prom.

Caravaggio uchodzi za jednego z największych skandalistów w historii sztuki, choć historycy nie są wcale tego tacy pewni.


Posłuchaj
08:42 czwórka stacja kultura 23.11.2021.mp3 Sekrety malarstwa Caravaggia (Stacja Kultura/Czwórka)

- Z Caravaggiem jest zawsze problem, bo informacji o nim jest bardzo niewiele, a te, które mamy, ta legenda o nim, jest przekazem ludzi, którzy albo nie za bardzo za nim przepadali, albo przedstawiali swoje wyobrażenia na jego temat w czasach późniejszych - mówi profesor Roman Nieczyporowski, historyk sztuki z ASP w Gdańsku. - Ten artysta dużo czasu spędził w Rzymie. Należy pamiętać, że Rzym tamtego czasu był tyglem różnych narodowości, był mocno rozwarstwiony społecznie. Bieda i bogactwo przenikały się. To budziło napięcia, a w tych napięciach społecznych funkcjonował Caravaggio - dodaje.

Rozmówca Szymona Jaworskiego zwraca uwagę, że często patrzymy na Rzym przełomu XVI i XVII wieku w sposób pobieżny, atrakcyjny dla turystów, ale to spojrzenie nie ma zbyt dużo wspólnego z rzeczywistością tamtych lat. - Mówi się, że Caravaggio chodził od knajpy do knajpy, ale nie dlatego, że wiemy ze źródeł, że tak było, ale dlatego, że mnóstwo osób tak wtedy funkcjonowało - wyjaśnia. - Wtedy pojedynki były czymś naturalnym, obowiązywał kodeks honorowy.

Profesor Roman Nieczyporowski podkreśla, że Caravaggio był malarzem wrażliwym na biedę, na prostego człowieka. - On malował tych, którzy wcześniej w ogóle nie byli zauważani - dodaje.

 

Dziś uznawany jest za jednego z najlepszych malarzy baroku, artystę, który wpłynął na wielu późniejszych twórców. W malarstwie Caravaggia jest mnóstwo sekretów. Należy do nich ołowiowa biel.

- Technika malarska, której używał Caravaggio, jest dość trudna. Ważnym jej elementem był ołów, którego dziś nie używamy w pigmentach - wyjaśnia Tomasz Kucharski, wykładowca na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. - Biel ołowiowa to była zupełnie inna farba. Nadawała specyficzną strukturę obrazowi, widoczna w niej była pamięć narzędzia. Nic nie zostawia takiego śladu jak biel ołowiowa. Widzimy to też u Tycjana czy Rembrandta. Wtedy malowano też olejem zagęszczonym, który był zagęszczany w misach ołowiowych, był gęsty jak miód – dodaje.

Zobacz także:

Dzięki licznym badaniom historycy sztuki odkryli kilka tajemnic Caravaggia, choć wiele jeszcze pozostaje nieodgadnionych. - Na czyste płótno artysta kładł ciemne grunty, z czerwieniami, brązami, na to wprowadzał rysunek - mówi Tomasz Kucharski. - Ale tu rysunek pojawiał się bez poprawek - jak to robił, pozostaje tajemnicą. Nie dysponujemy szkicami Caravaggia, mamy tylko gotowe obrazy - dodaje.

Charakterystyczne dla tego mistrza są głębokie cienie i mocne światło. To artysta nie do podrobienia.


źr. "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" - zaproszenie na wystawę/Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 11.25

pj

Czytaj także

Sztuka Młodych: najlepsze dyplomy i meble jak rośliny

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 13:00
Natura staje się jedną z najważniejszych inspiracji w sztuce współczesnej - widać to także w pracach debiutujących artystów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "m jak młodość" - malarstwo w trzech aktach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:30
W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, do 12 grudnia, można oglądać kolekcję, prezentującą sztukę najciekawszych młodych artystów. - Znalazło się na niej blisko 50 różnorodnych prac młodych twórców - mówi w Czwórce Piotr Szarzyński, kurator wystawy i współtwórca kolekcji. 
rozwiń zwiń