Black Friday, Cyber Monday - jak nie dać się złapać w pułapki promocji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:44
Odzież, buty i akcesoria - to najchętniej kupowane rzeczy podczas listopadowego tygodnia wyprzedaży. - Na drugim miejscu znalazła się elektronika, a potem produkty dla domu i ogrodu - wymieniała reporterka Czwórki Marta Zinkiewicz.
Wielu Polaków kupuje pod wpływem impulsu
Wielu Polaków kupuje pod wpływem impulsuFoto: Shutterstock/VGstockstudio

zakupy online free 1200.jpg
Świadomy konsument w sieci. O czym musi wiedzieć?

Jak się okazuje promocje rzadko kiedy są prawdziwe. - Ceny przed promocją są sztucznie podwyższane, by potem mogły spaść nawet o kilkadziesiąt procent - tłumaczyła dziennikarka. - Dlatego warto zastanowić się trzy razy, zanim wybierzemy się na takie "promocyjne" zakupy.

Posłuchaj
05:05 _PR4_AAC 2021_11_29-08-43-45.mp3 Jak nie dać się nabrać na fałszywe promocje? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Zwłaszcza, że kupowanie nadmiernej ilości odzieży jest także mało ekologiczne. - Branża modowa zaśmieca i eksploatuje środowisko naturalne. Żeby wyprodukować jedną parę jeansów potrzeba aż 8 tysięcy litrów wody, do produkcji ubrań wykorzystuje się też ponad 3 tysiące chemikaliów, które potem przenikają do naszych organizmów, albo lądują w glebie albo w morzach i oceanach - podkreślała reporterka. A jak tłumaczyła Joanna Sawicka-Gajin z fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, w czasie produkcji wytwarzamy też m.in. potężne dawki dwutlenku węgla. - Warto zdać sobie sprawę, że za każdą wyprodukowaną rzecz płaci nasza planeta, po użyciu te przedmioty trafiają na wysypiska i dalej zaśmiecają Ziemię - opowiadała ekspert.  

shutterstock_plastik żółw 1200.jpg
Mikroplastik. "Niszczy wszystkie organizmy"

Czytaj także:

Dodatkowo, problemem są nie tylko zasoby naturalne, ale także ludzkie. - W kwestii pracy i zatrudnienia wciąż wielu światowych gigantów ma niski poziom transparentności. W przypadku branży odzieżowej ludzie, którzy szyją ubrania, dostępne potem w "sieciówkach", otrzymują jeden procent kwoty, którą my płacimy za te ubrania - wyliczała Joanna Sawicka-Gajin. - To nie są godne pieniądze - podkreślała. Dlatego, jeśli już chcemy kupować odzież, warto wybierać ubrania dobrej jakości, by po kilku miesiącach nie nadawały się do wyrzucenia. - Można też korzystać z vintage shopów, czyli używanej odzieży. To ostatnio jest coraz modniejsze. Poza tym zawsze pozostaje opcja przerabiania tego, co już mamy albo wymiany - proponowała Marta Zinkiewicz. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 29.11.2021

Godzina emisji: 8.45

kd/pj

Czytaj także

"Nasza Żywność. Nasza Przyszłość" - czy kupujesz odpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 13:15
Ostatnio w niektórych sieciach sklepów spożywczych klienci mogli zobaczyć na produktach żywnościowych tajemnicze naklejki z hasłem #UkrytySkładnik. Ich celem było zwrócenie uwagi na uboczne skutki produkcji jedzenia, jakimi są łamanie praw człowieka i zatruwanie środowiska. Sprawdzamy, o co chodzi w akcji.
rozwiń zwiń