Zamień detergenty na preparaty ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 16:00
Detergenty - korzystamy z nich na co dzień. Jednak czy zastanawiamy się nad tym, jaki jest ich wpływ na zdrowie i środowisko naturalne? Okazuje się, że nie należy lekceważyć tej kwestii i przemyśleć, czy miejsce dotychczas używanej chemii mogłyby zająć bardziej ekologiczne produkty.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ DuxX

24. Piknik naukowy 1200.jpg
Ziemia - nasz jedyny dom. Trwa Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK

Obecnie używane przez nas detergenty są olbrzymim zagrożeniem dla środowiska. - Najbardziej szkodliwe są te, które zawierają fosforany. Znajdziemy je w powszechnie używanej chemii takiej jak środki do prania, do czyszczenia, do mycia - mówi prof. Ewa Sułkowska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. - Fosforany powodują eutrofizację wód gruntowych, czyli zmniejszają zawartość tlenu w wodzie, co powoduje nadmierny wzrost glonów. Są to związki toksyczne dla organizmów żywych, w tym dla człowieka.


Posłuchaj
03:57 Czwórka/ Stacja Nauka - detergenty 11.05.2021.mp3 Prof. Ewa Sułkowska opowiada o szkodliwym wpływie detergentów na środowisko i zdrowie ludzi (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Środki chemiczne szkodzą zdrowiu i mogą być przyczyną uczuleń. Dlatego w miarę możliwości powinny być zastępowane naturalnymi środkami, których jest coraz więcej w sprzedaży. - Ekologiczne zamienniki wcale nie są gorsze, jeżeli chodzi o jakość; są efektywne, dobrze czyszczą i nie mają silnego zapachu, który niektórym przeszkadza - tłumaczy specjalistka. - Ja w swoim domu stosuję jedynie środki biologiczne; związane z higieną domu, które coraz szerzej dostępne są w sieciach handlowych i sklepach ekologicznych. Można sobie poradzić bez chemii. 


Czytaj także:

Najczęściej detergenty pakowane są w opakowania szkodliwe dla środowiska. Niestety, ekoopakowania ze względu na cenę są również wykonane z tworzyw sztucznych. - Opakowania biodegradowalne są droższe i niewiele firm decyduje się na nie. Musimy jeszcze trochę poczekać - wyjaśnia prof. Ewa Sułkowska. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi:  Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 12.35

aw

Czytaj także

Dzień Wody. Sprawdź, dlaczego warto ją docenić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 14:42
Międzynarodowy Dzień Wody ustanowiono w Rio de Janeiro już 29 lat temu. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem "Docenić wodę". Skąd bierze się woda w naszych kranach i jaką drogę musi pokonać, zanim do nas trafi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda z lotu ptaka - co nam dają obserwacje wody prowadzone z góry?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 16:55
Czy używając drona, samolotu lub zdjęć satelitarnych możemy przewidzieć niepożądane zjawiska związane z wodą, takie jak powodzie czy susze? Sprawdzamy, jakich jeszcze danych o wodzie i tym, co pod wodą, mogą nam dostarczyć zdjęcia robione z góry.
rozwiń zwiń