Świadome zakupy. Czy potrafimy odróżniać zdrowe produkty? 

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:00
Wielu z nas wciąż nie zwraca uwagi na skład kupowanych produktów, a o zakupie decyduje przede wszystkim cena. Nie sprawdzamy składu produktu, często też nie wiemy, jak to zrobić. Warto jednak podejść do naszych wyborów świadomie, bo przecież to, co jemy, ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Zwłaszcza w czasie pandemii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Minerva Studio

social media rozmowa skype 1200.jpg
Komunikacja w czasie pandemii. "To czas kreatywności"


Według badania Kantar Polska co trzeci z nas ma problem z określeniem, czy produkt, który zamierzamy kupić, jest z kategorii zdrowej żywności. Nie przykładamy wagi do składu produktu i często nie wiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. 


Posłuchaj
04:32 Czwórka/ Czat Czwórki - świadome zakupy 18.01.2021.mp3 Świadome zakupy. Czy potrafimy odróżniać zdrowe produkty?  (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- To wynika z braku świadomości konsumentów, jak ogromny wpływ żywność ma na nasze zdrowie i nasze samopoczucie - mówią Sylwia Kostańska i Karolina Kasprzyk z Koła Naukowego Dietetyków Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Jednak skądś wzięło się powiedzenie "jesteś tym, co jesz" i warto zdawać sobie z tego sprawę. 
Jak przekonują specjalistki, żeby się zdrowo odżywiać, nie musimy kupować najdroższych produktów. Bo często, kupując te produkty, płacimy za markę lub twarz, która je reklamuje.


zakupy_shutter_1200_Syda Productions.jpg
Czy nauczyliśmy się podejmować odpowiednie decyzje konsumenckie?

Czytaj także:

Na co warto zwracać uwagę przy wyborze żywności? - Należy czytać etykiety, trzeba zwracać uwagę na skład: im krótszy, tym produkt zdrowszy - radzą dietetyczki. - Trzeba zwracać uwagę na wartości odżywcze, zawartość soli i cukru w produkcie oraz posiadane certyfikaty.

Wybór zdrowych produktów wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z przyjemności. Jak zapewniają ekspertki, jeżeli od czasu do czasu pozwolimy sobie na małe łakomstwo w postaci czekolady, to się nic nie stanie.

Czytaj także:


- Trzeba patrzeć na tak zwaną całość. Najlepiej, żeby większość naszej diety zajmowały produkty mało przetworzone, jak najbardziej lokalne i sezonowe - wyjaśniają. - Warto zastosować schemat diety 80/20. Czyli 80% spożywanych przez nas produktów stanowią produkty zdrowe i nie przetworzone, a 20% -  nasze tak zwane wybryki żywieniowe.

Świadomy wybór i umiar ma szczególne znaczenie, gdy jesteśmy zamknięci w domach. Według badań studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podczas pierwszego lockdownu ponad połowa z nas utrwaliła, a nawet pogłębiła swoje niezdrowe nawyki związane ze spożywaniem posiłków. Warto więc to zmienić.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 18.01.2021

Godzina emisji: 15.45

aw

Czytaj także

Czy grozi nam pandemia otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 21:41
Zmniejszona aktywność fizyczna, brak motywacji do ćwiczeń, spędzanie czasu w domu, zajadanie stresu, częste posiłki - wszystko to sprzyja nadmiarowym kilogramom. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, sprzyja rozwojowi zaburzeń odżywiania - jedzeniu kompulsywnemu i nałogowemu. Czy po pandemii koronawirusa czeka nas pandemia otyłości? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta wegańska. Zdrowie i oszczędność?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 08:00
Według badań weganie wydają na jedzenie o 40 proc. mniej niż mięsożercy. - Jeśli sami nauczymy się komponować potrawy, zamiast kupować gotowe dania, zaoszczędzimy przechodząc na dietę bezmięsną - mówi dietetyk Hanna Stolińska. 
rozwiń zwiń