Winylowe białe kruki - "Nocny patrol" Maanamu w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 15:20
- Jest to wyjątkowy album, który powstawał w niełatwych czasach, bo wydarzenia w Polsce początku lat 80., w tym wprowadzenie stanu wojennego, zachwiały społeczeństwem - mówi autor cyklu Damian Sikorski. - Jest to jeden z najważniejszych albumów polskiej muzyki rockowej.
Zespół Maanam na koncercie w 1994 roku.
Zespół Maanam na koncercie w 1994 roku.Foto: Forum/Franciszek Mazur

"Nocny patrol" to trzeci album studyjny zespołu Maanam. Powstawał na początku niespokojnych lat 80. - nagrany został w krakowskim studiu ZPR latem 1983. Po raz pierwszy wydany został 19 listopada 1983 na kasecie magnetofonowej przez firmę Rogot. Równolegle powstała wersja anglojęzyczna "Night Patrol", którą wydano w Niemczech i krajach Beneluxu. Producentem płyt był Brytyjczyk Neil Black.

Jak podkreśla Damian Sikorski, na płycie, zwłaszcza w pierwszych utworach, zespół oddaje ponurą atmosferę tamtych czasów. Maanam na tym albumie zaprezentował nieco inne niż dotychczas brzmienie. - Muzycy postanowili przystopować i nie silić się na szybkie tempo, tak jak to było w przypadku poprzednich albumów - tłumaczy dziennikarz. - Było mniej punkrockowego grania i tempa. Na krążku mamy krótkie utwory. W klimacie płyty panuje swoista atmosfera i charakter tamtych czasów.

Album "Nocny patrol" odniósł olbrzymi sukces komercyjny, również single cieszyły się dużym powodzeniem i zajmowały wysokie miejsca na listach przebojów. O dziwo na płycie nie znalazł się olbrzymi hit zespołu "Kocham Cię kochanie moje", który powstał w podobnym co płyta czasie.


Źr. Youtube/Maanam "Nocny Patrol"/ Koncert "Od solidarności do wolności" 2020 r.

- Uważam, że pod względem artystycznym, w tamtych czasach, Maanam to był zespół bardzo dojrzały i wyrafinowany. Ostatnio rozmawiałem z muzykami, którzy mówili, że Maanam był wtedy na poziomie grupy Queen - mówi Damian Sikorski. - Muzycy grali wybitnie, a dźwięki były klejone bardzo umiejętnie. Szkoda, że polskim zespołom tak trudno było przebić się w tamtych czasach na światowe rynki muzyczne.


Posłuchaj
14:47 Czwórka/Stacja kultura - Maanam nocny patrol 14.12.2021.mp3 O płycie "Nocny patrol" grupy Maanam opowiada Damian Sikorski (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Jak twierdzi rozmówca Kasi Dydo, Maanam miał potencjał i powinien być zespołem, który reprezentowałby Polskę na scenie międzynarodowej. - Piosenki, które znalazły się na krążku, są świadectwem bogactwa polskiej muzyki lat 80. Słychać tutaj kunszt muzyczny, choćby w utworze "Krakowski spleen" - słyszymy niewiarygodne brzmienie gitar. To była zdecydowanie przełomowa płyta - dodaje Damian Sikorski.

Czytaj także: 

Wielu współczesnych artystów sięga po piosenki i twórczość Maanamu. - Młodzi artyści wzorują się na tych muzykach lat 80., chcą grać tak jak oni, oczywiście dodają pierwiastek współczesności - tłumaczy autor cyklu. - Ralph Kamiński nagrał znakomity album zatytułowany "Kora", w którym przekazał wiele intymności. Wśród artystów, którzy również nagrywali covery zespołu, jest również Natalia Przybysz i Bovska, która zagrała koncert poświęcony utworom Kory i Maanamu. Ich muzyka nie przestaje inspirować. 


Źr. Youtube/ Ralph Kaminski - KORA - Po prostu bądź

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 14.12.2021

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Winylowe białe kruki - "So" Petera Gabriela w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 12:50
- "So" Petera Gabriela, to absolutnie genialny album - mówi dziennikarz muzyczny Damian Sikorski. - Znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt lat 80. według magazynu Rolling Stone.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Winylowe białe kruki - " The Joshua Tree" U2 w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 20:40
- W dorobku grupy U2 jest kilka płyt, które zasługują na miano płyty wszech czasów, a jedną z nich jest "The Joshua Tree" - mówi Damian Sikorski.
rozwiń zwiń