Esencja codzienności. O malarstwie Jarosława Modzelewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 17:00
- Jarosław Modzelewski jest wnikliwym obserwatorem rzeczywistości. Wyciąga z niej esencję, a potem przenosi na płótno. To malarz ikon codzienności - mówi Marcel Skierski, kurator wystawy "Kraj nad Wisłą" w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. 
Jarosław Modzelewski Hygene 1990 r. - fragment obrazu
Jarosław Modzelewski "Hygene" 1990 r. - fragment obrazuFoto: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski/mat. prasowe
  • Jarosław Modzelewski jest jednym z najważniejszych polskich malarzy współczesnych.
  • Pierwszą przekrojową prezentacją jego twórczości jest nowa wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
  • "Kraj nad Wisłą" pokazuje, jak Jarosław Modzelewski myśli o swoim kraju i swoich rodakach. To esencja codzienności w poetyckim przedstawieniu.

40 lat twórczości w jednym miejscu

Prace Jarosława Modzelewskiego znajdują się w zbiorach, m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Wystawa w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej jest pierwszą przekrojową prezentacją kilku dekad twórczości malarza, pedagoga i współzałożyciel słynnego "kolektywu" artystycznego Gruppa. - Zaczynamy od roku 1980, od jednego z pierwszych obrazów, który był częścią pracy dyplomowej Modzelewskiego w Akademii sztuk Pięknych w Warszawie, a kończymy na jednej z ostatnich prac z roku 2021. To ponad 40 lat twórczości artysty pokazywanych w jednym miejscu - opowiada kurator. - Porządku wystawy nie wyznacza jednak chronologia, ale wybrane motywy i tematy powracające w jego malarstwie.

Wszystkie drogi prowadzą nad Wisłę

Aranżacja przestrzeni ekspozycyjnej nawiązuje do symbolu Rodła - czyli biegu rzeki Wisły z zaznaczonym Krakowem - zaczerpniętego z jednego z pierwszych obrazów Modzelewskiego, a wątkiem przewodnim jest królowa polskich rzek, która spaja różne pod względem formalnym okresy twórczości artysty. - Mówiąc najprościej, Modzelewski często maluje Wisłę. Ale często też na obrazach uwiecznia wodę i to w bardzo szerokim kontekście - od pejzaży, aż po zwyczajne czynności. Pokazuje kąpiących się ludzi, ludzi przy wannach, albo pod prysznicem - wymienia rozmówca Kasi Dydo. - A bieg Wisły zaczerpnięty z Rodła to także mrugnięcie oka do przywiązania do ojczyzny, bo ten symbol był wykorzystywany przez mniejszość polską w Niemczech.

Posłuchaj
10:52 CZWÓRKA Stacja Kultura - modzelewski csw 26.01.2022.mp3 "Kraj nad Wisłą". O wystawie prac Jarosława Modzelewskiego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)

Malarz ikon codzienności

Jak przyznaje kurator wystawy, Jarosław Modzelewski zostawił mu wolną rękę przy organizowaniu ekspozycji. - Czuwał nad całym procesem, chciał znać wszystkie szczegóły, ale nie ingerował. W każdym razie nie odrzucił żadnego pomysłu - wspomina gość Czwórki. - I choć należy do grona najważniejszych polskich malarzy współczesnych, jest artystą niezwykle pokornym. Z nikim takim wcześniej nie pracowałem.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez U-jazdowski (@u_jazdowski)

Posłuchaj także:

Wystawę "Kraj nad Wisłą" można oglądać do 24 kwietnia 2022 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcel Skierski (kurator wystawy "Kraj nad Wisłą" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski)

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 11.40

kul

Czytaj także

Śladami studentek ASP okresu międzywojennego - jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 15:30
- Na stołecznej ASP w okresie międzywojennym studiowało wcale nie mniej kobiet niż mężczyzn - mówi Marika Kuźmicz, opiekun merytoryczny wystawy "Kocham w życiu trzy rzeczy - samochód, alkohol i marynarzy...". - Jednak niewielu z nich udało się zaistnieć w świecie sztuki. Tą wystawą chcemy o nich przypomnieć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Claudia Schiffer. Supermodelka kuratorką galerii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 16:30
Jedna z najsłynniejszych modelek na świecie i ikona lat. 90 - Claudia Schiffer - została kuratorką wystawy "Captivate: Fotografia mody lat 90." w muzeum Kunstpalast w Duesseldorfie.
rozwiń zwiń