"Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80." Losy działaczek na wystawie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 20:00
Duża część historii opozycji lat 80., to historia mężczyzn. Zaangażowanie kobiet podziemia w budowanie ruchów opozycyjnych przez lata pozostawało niedocenione. Wystawa "Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80." ma pomóc przywrócić im pamięć.
Wystawa plenerowa pt. Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80. 05 czerwca 2021- Dom Spotkań z Historią
Wystawa plenerowa pt. "Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80." 05 czerwca 2021- Dom Spotkań z HistoriąFoto: PAP/_Leszek Szymański

IMG_Pisarka Anna Król i Karina Terzoni_1200.jpg
"Kamienny sufit". Emancypacja w sercu Tatr

Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią organizuje obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które się odbyły 4 czerwca 1989 roku. Jeszcze nie w pełni wolne, otworzyły jednak drogę do budowania państwa demokratycznego. W związku z tym przypominani są uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń. W tym roku dzieje się tak za sprawą m.in wystawy "Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80".


Posłuchaj
12:42 Czwórka/Stacja Kultura - kobiety w opozycji 08./06.2021.mp3 Z kuratorka wystawy Agnieszką Grzybek rozmawiamy o ekspozycji "Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80." (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Naszą wystawą pokazujemy jak kobiety w latach 80. nie poddawały się, tylko walczyły, jak bardzo były zdeterminowane i często też płaciły za to wysoką cenę - mówi kuratorka wystawy Agnieszka Grzybek. - Niepokorne to były te wszystkie kobiety, które włączyły się w tworzenie opozycji. Po wprowadzeniu stanu wojennego tworzyły struktury podziemnych organizacji, bo była to nie tylko Solidarność, ale też Solidarność Walcząca, Ruch Wolność i Pokój, Konfederacja Polski Niepodległej i inne grupy zaangażowane w podziemną działalność.

Tegoroczna ekspozycja jest kontynuacją wystawy, która rozpoczęła się w zeszłym roku. Ubiegłoroczna wystawa rozpoczynała swoją podróż od Komitetu Obrony Robotników i pokazywała jego działalność do roku 1989. - W zeszłym roku skupiłyśmy się bardziej na pokazaniu portretu kobiet, które symbolizowały dla nas różne aspekty zaangażowania opozycyjnego takie jak Aniela Steinsbergowa z Komitetu Obrony Robotników, Anna Walentynowicz, Helena Łuczywo, Ewa Kulik-Bielińska, czy Zofia Romaszewska - opowiada gość audycji.


festiwal jarocin 1982 pap 1200.jpg
Grudzień 1981. Jak wtedy żyli nastolatkowie

Czytaj także:

Tegoroczna wystawa pokazuje bardziej panoramiczny obraz. - Przede wszystkim wychodzimy poza Gdańsk, Warszawę, Wrocław, czyli te najbardziej znane ośrodki działalności opozycyjnej i pokazujemy, że kobiety angażowały się wszędzie. One działały w Olsztynie, Giżycku, Łomży, Koninie, Wałbrzychu, miastach Śląska - wylicza Agnieszka Grzybek. - W roku 1980 kiedy zaczęły się strajki w Stoczni Gdańskiej aktywnie włączyły się w tworzenie struktur Solidarności w swoich zakładach pracy. Bardzo często pełniły funkcje przewodniczących, tworzyły regionalne struktury i międzyzakładowe komitety koordynacyjne.

Włączały się również w organizowanie strajków w 1981 roku, kiedy okazało się, że władze nie wywiązują się z realizacji podpisanych porozumień sierpniowych, angażowały się również w protesty wprowadzonego stanu wojennego. Te, które nie zostały internowane działały w podziemiu. - Na naszej wystawie pokazujemy różne aspekty zaangażowania kobiet, ale też kobiet rolników. To jest mało znany fragment historii. Wydaje mi się, że Solidarność Rolników Indywidualnych kojarzy się z męską organizacją - tłumaczy gość audycji. - Natomiast w walkę o rejestrację związku od początku były włączone kobiety, choćby pani Stanisława Sobieraj, one uczestniczyły w strajkach i były internowane po wprowadzeniu stanu wojennego.

Na wystawie "Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80" pokazano również historie kobiet w roli doradczyń związkowych oraz prawniczek, które stawały po stronie opozycjonistów. Ekspozycję plenerową można oglądać do 27 czerwca w Domu Spotkań z Historią.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agnieszka Grzybek (kuratorka wystawy "Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80")

Data emisji: 08.06.2020

Godzina emisji: 11:07

aw

Czytaj także

Wystawy online - Londyn, Sydney, Sztokholm

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 21:50
Kwiaty w Londynie, samotność w erze hiperłączności w Sydney i fotograficzny pop-art w Sztokholmie. Jak co tydzień Ada Janiszewska opowiada o najciekawszych ekspozycjach, które możemy zwiedzać wirtualnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atrakcje pod gołym niebiem - rusza projekt Plac Defilad

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 16:25
STUDIO teatrgaleria już po raz siódmy zaprasza na projekt Plac Defilad - cykl wakacyjnych imprez pod gołym niebem. Tegoroczny program to blisko 70 wydarzeń, w których można wziąć udział od czerwca do października.
rozwiń zwiń