Galerie świata. Madryt, Paryż, Londyn i Nowy Jork kuszą wystawami

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 12:06
Muzea i galerie kuszą nas nowymi wystawami. Te z dalekich krajów, możemy oglądać na stronach internetowych. Na taką podróż po galeriach zaprasza Ada Janiszewska. 
Galerie świata kuszą nas przeróżnymi wystawami
Galerie świata kuszą nas przeróżnymi wystawami Foto: StockSnap/Pixabay

Ada Janiszewska na początek zabiera nas do Madrytu, gdzie w Muzeum Thyssen-Bornemisza trwa ekspozycja "Hyperreal. The Art of Trompe l’Oeil". - Od starożytności malarze dążyli do stworzenia dzieła tak realistycznego, by wydawało się, że jest ono prawdziwe - mówi reporterka. - Mówiło się, że grecki malarz Zeuksis z V wieku przed naszą erą, potrafi malować winogrona tak przekonująco, że ptaki dziobały jego freski. Ta wystawa pokaże nam jak fikcja zmienia się w rzeczywistość. 

Kuratorzy ekspozycji podkreślają, że Trompe l’Oeil to sztuczka lub iluzja, dzięki której ktoś jest zdeterminowany zobaczyć coś czego nie ma. Dosłownie ta fraza oznacza "oszukać oko". 

Wystaw skupia się na czasie od XV do XXI wieku. Prezentuje prace artystów, którzy na przestrzeni wieków oszukiwali i fascynowali widzów dokładnym odtworzeniem rzeczywistości na swoich płótnach. We współpracy z Comunidad de Madrid w muzeum zostało wystawionych ponad 100 prac, aby pokazać, w jaki sposób prawa optyki i perspektywy zostały wykorzystane przy tworzeniu malowanych obrazów, które wydają się prawdziwe. Cała przestrzeń podzielona na tematy: martwa natura, figury ramy i granice, wnęki dla dociekliwych, fałszywe ściany, idealny nieład i zakamarki pracowni artystów, apel do zmysłów, amerykańskie odrodzenie i jego przebudzenie oraz współczesne trompe l'oeil. Wystawę zamyka praca rzeźbiarza Isidro Blasco, która została specjalnie zlecona na to wydarzenie. 

Hiperreal. El arte del trampantojo/Museo Nacional Thyssen-Bornemisza

W Paryżu niezwykle kuszącą jest wystawa poświęcona karierze aktorki Romy Schneider w La Cinémathèque Française. 40 lat po śmierci Romy Schneider jest wciąż tak samo uwielbiana i popularna jak dawniej. Ta europejska aktorka, której kariera rozpoczęła się w Niemczech, a kontynuowana była we Francji, stała się gwiazdą filmów, które na zawsze zapisały się w historii kina. - Ta ekspozycja to podróż w czasie. Znajdziemy tu mnóstwo artefaktów, filmów, wywiadów, stenogramy z filmów, w których brała udział, a nawet fragmenty z jej pamiętników - opowiada Ada Janiszewska.  - Muzeum przywraca do życia Romy poprzez jej prace, teksty i archiwa - dodaje.  


Posłuchaj
10:54 czwórka stacja kultura 30.03.2022.mp3 Ada Janiszewska opowiada o wystawach w światowych muzeach (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Ada Janiszewska proponuje, by z Paryża przenieść się do Londynu, do Barbican. Znajdziemy tam ekspozycję, która zebrała mnóstwo wspaniałych recenzji krytyków. - Wystawa "Postwar Modern" prezentuje jak zmieniła się brytyjska scena artystyczna po II wojnie światowej. Pokazuje, jak artyści rozumieli nowy świat, który pojawił się po globalnym konflikcie, jak czuli się w odradzającym się świecie , który mierzył się z potencjałem przyszłych konfliktów - opowiada reporterka. 

Na ekspozycji prezentowane jest 200 prac z okresu 1945-1965, malarstwo, rzeźba, fotografia, instalacje, kolaże czy performance. Zgłębia tematy, które najbardziej interesowały artystów tego czasu, między innymi ciało, stan postatomowy, krajobraz ulicy, prywatne relacje i wyimaginowane horyzonty przyszłości, koszmary czy marzenia senne. Oprócz ponownego rozważenia znanych postaci, wystawa przedstawia artystki, które przybyły do ​​Wielkiej Brytanii jako uchodźcy przed nazizmem lub jako migranci z rozpadającego się imperium, oraz artystki, które zwykle są pomijane.

Postwar Modern: New Art in Britain 1945–1965/ Barbican Centre

W internecie jeden klik dzieli nas od podróży do Nowego Jorku, do Museum of arts and design. 
Tam czeka na nas niezwykła wystawa "Odzież i kostiumy jako sztuka współczesna". To pierwsza globalna wystawa poświęcona wykorzystaniu odzieży jako medium sztuki wizualnej,

Tworząc lub zmieniając ubrania w celach ekspresyjnych, prezentowani artyści tworzą ubrania, rzeźby, instalacje i performance, które przekształcają ubiór w krytyczne narzędzie. Przyjęta globalnie jako strategia artystyczna, odzież używa języka mody, aby rzucić wyzwanie tradycyjnym podziałom formy i funkcji, rzucić krytyczne spojrzenie na konstrukcję płci, promować aktywizm polityczny i rozwiązywać różnice kulturowe.

Kasia Dydo i Ada Janiszewska podkreślają, że to świetna ekspozycja dla wiosennych modowych inspiracji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 30.03.2022

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń