Galerie świata. Woda, róże, football i Titanic - co obejrzeć w Londynie?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 13:20
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem wyruszamy do Londynu, gdzie wielbiciele wystaw mogą liczyć na moc atrakcji. 
Titanic
TitanicFoto: Anton_Ivanov/shutterstock

Londyn króluje w naszym zestawieniu. To tam wraz z Adą Janiszewską sprawdzamy, co warto obejrzeć. Podróż po światowych muzeach zaczynamy od  Narodowego Muzeum Morskiego, w którym można oglądać wystawę "Woda, woda, wszędzie woda: Wenecja Canaletto"

Wenecja jest jednym z najpiękniejszych miast świata i nikt nie uchwycił go w tak niezwykłych szczegółach jak włoski malarz Canaletto - opowiada Ada Janiszewska. - Wystawa pokazuje kompletny zestaw jego 24 weneckich obrazów.​ Przedstawione prace malarza stanowią największe pojedyncze zamówienie, jakie otrzymał Canaletto. Włoski malarz w swoich obrazach uchwycił piękno i charakter Wenecji.Z romantycznej Wenecji przenosimy się do świata sportu. W londyńskim Muzeum Designu można oglądać ekspozycję "Kick off: Designing the Beautiful Game" poświęconą piłce nożnej. Wystawa ma za zadanie uchwycić fenomen piłki nożnej.

- Muzeum chce pokazać, co sprawia, że ta piękna gra ma tylu fanów i jest tak kochana. Ekspozycja dotyczy różnych aspektów designu, które sprawiają, że piłka nożna jest najczęściej oglądanym sportem na świecie - zdradza nasza reporterka. - Można odkryć niezwykłe historie kryjące się za designem strojów, innowacjami, za technologiami wykorzystywanymi do projektowania i budowy stadionów.

Wystawa przedstawia ponad 500 eksponatów, oglądać można wiele filmów i wywiadów z gwiazdami i ludźmi związanymi z futbolem. Prezentacja powstała we współpracy z Narodowym Muzeum Footballu, które mieści się w Manchesterze.


W stolicy Wielkiej Brytanii, w Garden Museum, także wystawa badająca związek pomiędzy modą a różą "Wild & Cultivated: Fashioning the Rose". Jak mówi Ada Janiszewska, ujawnia ona wieloaspektową tożsamość tego słynnego kwiatu i wykorzystanie jego elementów w modzie. Przez wieki róża i jej motyw był inspiracją dla artystów i twórców. - Wielokrotnie pojawiała się w literaturze, w modzie i sztuce. Jest symbolem miłości, piękna, kruchości życia, śmierci, ale także luksusu - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo.

- Zobaczymy oszałamiające prace takich projektantów jak Alexander McQueen czy także XVIII-wieczną bieliznę, dodatki kwiatowe, biżuterię, ekstrawaganckie torebki, wachlarze i wiele innych.
Na potrzeby wystawy stworzono ogród, można więc te niezwykłe kwiaty podziwiać z bliska, a jednocześnie dowiedzieć się więcej o ich pielęgnacji.W Canada Water Retail Park można jeszcze do przyszłego tygodnia zobaczyć wystawę "Titanic". Interaktywna prezentacja opowiada historię największego statku na świecie. Można oglądać ponad 300 eksponatów, a także wizualizację wnętrz statku. - Znalazły się na niej rzeczy osobiste pasażerów, zdjęcia, a także artykuły prasowe, które udokumentowały tragiczne losy statku - opowiada Ada Janiszewska. - Jednym z ciekawych elementów wystawy jest szklana podłoga, która sprawia, że zwiedzający czują się, jakby spacerowali po dnie morza.

Źr. Yotube/Titanic exhibition opens in London | Art and Architecture | World English News


Posłuchaj
09:50 Czwórka/Stacja kultura - wystawy 13.04.2022.mp3 Ada Janiszewska opowiada o wystawach w Londynie (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 13.04.2022

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Yves Saint Laurent. Wystawa w rozmiarze XXL

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 12:20
W tym roku mija 60. lat od pierwszego pokazu francuskiego projektanta Yves'a Saint Laurenta. Z tej okazji sześć prestiżowych muzeów w Paryżu przygotowało ekspozycje prezentujące powiązania "geniusza mody" z wielką europejską sztuką. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie świata. Mediolan, Pekin i superbohaterowie w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 15:00
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem ruszamy do Mediolanu, by poznać weneckie kobiety, do Pekinu, by zobaczyć tęsknotę i przyjaciół, a także do Londynu, by jeszcze lepiej zrozumieć superbohaterów z najsławniejszych komiksów. 
rozwiń zwiń