"Rozdzielenie" - czy to będzie najlepszy serial 2022 roku?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 12:40
Krytycy wieszczą, że "Severence" ("Rozdzielenie") może być najlepszym serialem 2022 roku. Serial w reżyserii Bena Stillera opowiada o pracy w korporacji, której pracownicy nie pamiętają, po wyjściu do domu. 
Twórcy serialu Severence (Rozdzielenie)
Twórcy serialu "Severence" ("Rozdzielenie")Foto: Shutterstock/Kathy Hutchins

- Tytułowe "Rozdzielenie" polega na odcięciu pamięci. Chodzi o wspomnienia pracowników z czasu pracy. Ludzie decydujący się na prace w firmie Lumon zgadzają się na przeprowadzenie takiego zabiegu. Wyjeżdżając z pracy windą przestawiają się z trybu "workie" (co można przetłumaczyć tu jako "pracowniczek"), na tryb zwykłego życia - opowiada Kaja Klimek. - Praca jest tu mocno rozdzielona od trybu zewnętrznego - dodaje. 

Główny bohater serialu, Mark, w którego rolę wciela się Adam Scott, jest takim pracownikiem. W biurze bezpośrednio współpracuje z trzema osobami, które też obowiązuje zasada odcięcia pamięci. - Wszyscy ci ludzie podpisali zgodę na taki zabieg, choć można to raczej nazwać cyrografem - zauważa krytyczka. - Już pierwszy odcinek serialu nosi tytuł "Pozdrowienia z piekła" - dodaje. 

Pomysł twórców tego serialu jest trochę makabryczny, ale też bardzo metaforyczny. Praca w korporacjach nie ma dobrego PR-u. - Właściwie nie wiemy czym zajmuje się firma Lumon. To pewnego rodzaju praca niematerialna, polegająca na przesuwaniu rzędów cyferek. Czasem pracownicy mają absurdalne zadania do wykonania - komentuje gość Kasi Dydo. - To co robią pracownicy bardzo nam się kojarzy z pracą w korpo. 

W serialu występują m.in. Adam Scott, John Turturro, Patricia Arquette, pojawia się Christopher Walken - najwyższa, światowa, aktorska półka. - W "Rozdzieleniu" widzimy klasyczne korporacyjne biuro. Możemy zauważyć pewne nawiązania do serialu "The Office", ale w "Rozdzieleniu" wszystko jest owiane jakąś tajemnicą - opowiada Kaja Klimek. - Co jakiś czas pojawia się nadzorca piętra, który cały czas o coś wypytuje. Jest też koszmarna szefowa - dodaje. 

Nastrój tajemniczości potęguje forma serialu, obraz utrzymany w biało-zielono-niebieskich barwach, bardzo sterylnych.  - Mówi się, że to serial dla przebodźcowanych mózgów - podkreśla krytyczka. - Po kilku odcinkach niewiele wiemy o prywatnym życiu bohaterów. Forma jest wyciszona, minimalistyczna. Sama korporacja znajduje się na odludziu, w pięknym, leśnym otoczeniu - dodaje. - Ben Stiller, reżyser serialu lubi takie przestrzenie. Buduje świat chłodny, trochę bez emocji - dodaje. 


Posłuchaj
18:32 czwórka stacja kultura 14.04.2022.mp3 Kaja Klimek opowiada o serialu "Severence" i innych serialach, prezentowanych na tej samej platformie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Ben Stiller znany jest głównie jako aktor komediowy, ale na swoim koncie ma i reżyserskie dokonania. Jego seriale to też "Ucieczka z Dannemory" i "The Ben Stiller Show" oraz filmy, jak "Jaja w tropikach", "Zoolander" czy "Orbitowanie bez cukru". - W "Rozdzieleniu" Ben Stiller jest świetny w budowaniu nastroju, intrygi, reżyserowaniu aktorów - ocenia gość Czwórki. - Patricia Arquette jest tu znakomita w roli mrocznego oblicza korporacji, a jednocześnie bardzo miłej sąsiadki głównego bohatera - dodaje. 


ROZDZIELENIE 2022 Polski Zwiastun Napisy PL Serial/Zwiastuny HD

Apple TV nie jest bardzo popularną platformą streamingową. Kaja Klimek podkreśla jednak, że jest tam co oglądać. Poleca takie obrazy jak: "The morning show" serial komentujący rzeczywistość medialną, fajną ciepłą komedię z bardzo dobrymi ocenami "Ted Lasso", "See" o dystopijnej przyszłości, w której ludzie stracili wzrok, ale pojawia się nadzieja wraz z narodzinami nowych dzieci, które widzą czy horror "Servant". Kaja Klimek przyznaje, że czeka na premierę serialu "Roar" ("Ryk"), który będzie opowieścią o ośmiu kobietach, a w jednej z ról zobaczymy Nicole Kidman. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 14.04.2022

Godzina emisji: 10.16

pj

Czytaj także

Nieśmieszna komedia, pytanie o zło w nas i arcydzieło - Kaja Klimek ocenia seriale

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 11:59
Serialowe wybory dorosłych widzów coraz częściej dotyczą animacji. By sprostać ich oczekiwanim platformy streamingowe prześcigają się w propozycjach. Najnowsza z nich "Hoops" raczej jednak nie będzie hitem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowości serialowe 2022 - nie tylko "House of the Dragon"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:26
Na liście seriali, które pojawią się w tym roku będzie sporo nowości, m.in. "Ród Smoka", czyli "House of the Dragon". Czekamy także na kolejną odsłonę hitu "Władca Pierścieni" i ekranizację komiksu "Sandman".
rozwiń zwiń