FETA. Teatry plenerowe i uliczne wracają do Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 11:40
FETA wpisała się na stałe w pejzaż i kalendarz imprez miasta Gdańska. W tym roku festiwal wraca po dwóch latach przerwy i odbędzie się w nowym miejscu. 
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA  odbywa się cyklicznie w Gdańsku ood 1997 roku.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA odbywa się cyklicznie w Gdańsku ood 1997 roku.Foto: jaxel/pixabay

Tym razem FETA zawędruje na Przymorze Wielkie, a  sercem imprezy będzie park im. Prezydenta Ronalda Reagana. To właśnie w tej zielonej przestrzeni będzie mieścić się centrum festiwalowe i to tu rozgrywać się będzie większość spektakli. Festiwalowe wydarzenia będą wylewać się także poza teren parku, spektakl otwarcia zobaczymy na jednym ze szkolnych boisk na Przymorzu. O szczegółach tegorocznej odsłony porozmawiamy z Agatą Myjgą. 

Wybierzemy się także do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie na wystawę "Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu". Pierwsza w Polsce i Europie ekspozycja prezentująca ten fascynujący temat przybliża nie tylko fenomen kota domowego (Felis catus), lecz także przypomina jego dzikich krewnych. Wpisuje się w serię pokazów ukazujących styk kultur i estetyk poruszających problemy międzykulturowości. Stawia pytania o status kota, istoty żywej i czującej w XXI wieku. Punktem wyjścia są mistrzowskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego wyobrażające "kocie sprawy" oraz współczesne japońskie gadżety, znaki popkultury, m.in. maneki neko, Hello Kitty, a także projekty Filipa Pągowskiego dla Black Comme des Garçons Rei Kawakubo.

Naszym gościem będzie też Tynsky - 18-letni artysta, który rozpoczyna obiecującą karierę muzyczną. Od 13. roku życia gra i komponuje na gitarze oraz pianinie. Do tej pory wydał już 6 utworów, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez słuchaczy.

TYNSKY - Californian Beach | TYNSKY

O najciekawszych wystawach opowie Ada Janiszewska, a aktor Teatru Narodowego w Warszawie przeczyta kolejny odcinek "Z głowy" - autobiograficznej opowieści Janusza Głowackiego.

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w środę (15.06) po godz. 10.05. Program poprowadzi  Kasia Dydo

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka spektakl

Czytaj także

Spektakl "Salpetriere" - prawo do wyrażania siebie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 15:40
Scena 72 przy warszawskiej ASP zaprasza na niecodzienny spektakl. "Salpetriere" to sztuka inspirowana życiem poetki Marii Komornickiej, znanej również jako Piotr Odmieniec Włast. W rolach głównych występują Jadwiga Jankowska-Cieślak i Tomasz Olejnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oliwia Hołozubiec: teatr to szansa na rozmowę z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 17:50
Ma 18 lat i jest autorką sztuki o swoim tacie. Sama ją napisała, sama wyreżyserowała i sama w niej zagrała. - "On" to monodram, który powstał w czasie, kiedy przelewały się przeze mnie różne i trudne emocje. Napisałam ten tekst z paczką chusteczek higienicznych pod ręką. Zamknęłam komputer i wtedy zdałam sobie sprawę, że to jest materiał na sztukę - opowiada Oliwia Hołozubiec. 
rozwiń zwiń