X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ona, czyli on. Prawdziwa płeć Marii Komornickiej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 13:00
– W internecie pojawiają się dwie wersje tytułu mojej powieści: "Inna od siebie" oraz "Inny od siebie samego". Już samo to świadczy o tym, że mamy do czynienia z kimś o niejednoznacznej tożsamości – mówiła Brygida Helbig, autorka książki o jednej z najbardziej tajemniczych pisarek XX w.
Audio
  • Ona, czyli on. Prawdziwa płeć Marii Komornickiej (Spotkanie autorskie/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kamil Macniak/Shutterstock.com

hlebig.jpg

W 1907 Maria Komornicka postanowiła, że będzie publicznie występować jako mężczyzna, zaczęła podpisywać swoje dzieła nazwiskiem "Piotr Odmieniec Włast" i ubierać się wyłącznie w męskie ubrania. Akt "przemiany" pisarki stał się elementem jej artystycznej legendy i był jednym z elementów żywo interesujących badaczy literatury (m.in. Marię Janion).

– "Inna od siebie" traktuje o kimś, kto był albo kobietą, albo mężczyzną, albo kimś, kto był jakiś czas jednym, a potem drugim, albo cały czas jednym i drugim, albo kimś, dla kogo płeć nie miała większego znaczenia – zauważyła Brygida Helbig. – Ta odmienność była podyktowana głosem intuicji i własnych potrzeb, a nie odpowiedzią na wymagania, trendy, mody – dodała.

Brygida Helbig opowiadała w Dwójce m.in. o tym, jak sama Komornicka rozumiała słowo "odmieniec", w jakim stopniu utożsamiała się z różnymi rolami społecznymi, a także zwracała uwagę na okres dzieciństwa i młodości bohaterki "Innej od siebie", który tylko pozornie był beztroski.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Brygida Helbig (literaturoznawczyni, pisarka)

Data emisji: 1.02.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapuściński poeta. "Bez tego nie byłoby reportaży"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 10:00
- Lubię te wiersze, są bardzo dobre, to delikatna, współczująca liryka. Uważam, że wciąż są niedoceniane - mówił Jarosław Mikołajewski o tej mniej znanej dziedzinie twórczości znakomitego reportażysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emily Dickinson. "Jedyny taki głos w amerykańskiej poezji"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 18:03
- Ze swoją umiejętnością kondensacji, jak również tajemniczością konceptu Emily Dickinson z całą pewnością zapisała się kartach literatury amerykańskiej jako bardzo wyjątkowa autorka - mówiła w Dwójce dr Agata Hołobut.
rozwiń zwiń