Serial "Królowa" - Andrzej Seweryn w zupełnie nowej roli

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 13:30
Dziś w Dniu Ojca swoją premierę ma serial Królowa. Opowieść przybliżająca środowisko LGBT jest historią o odkupieniu, drugiej szansie, a także o miłości pokonującej różnice. - Grający główną rolę Andrzej Seweryn ze swoim francuskim sznytem świetnie się sprawdza - mówi Kaja Klimek. 
Andrzej Seweryn gra główną rolę w serialu Królowa
Andrzej Seweryn gra główną rolę w serialu "Królowa"Foto: Netlix/mat.promoc.

Fabuła czteroodcinkowego serialu Królowa oparta jest na kontrastach. Mamy więc w serialu kolorowy, barwny świat paryskich drag queen, zestawiony z górniczym miasteczkiem w Polsce.

- Ceniony paryski krawiec Sylwester i jednocześnie drag queen o pseudonimie scenicznym Loretta po latach wraca do rodzinnego miasteczka w Polsce, żeby pomóc dawno niewidzianej córce, w której rolę wciela się Maria Peszek, mamy też barwną wnuczkę Izę, którą świetnie gra Julia Chętnicka - opowiada gość Czwórki. - Jeżeli aktor z takim dorobkiem decyduje się zagrać taką rolę, to ja jestem pod wrażeniem. Uważam, że Andrzej Seweryn spełnia się świetnie, ma swoją paryską elegancję, którą także przenosi na postać Loretty. Nie mogłam oderwać od niego wzroku. Aktorstwo to najmocniejsza strona tego serialu.

Jak mówi rozmówczyni Kasi Dydo, gorzej jest jednak z przedstawieniem naszego kraju w serialu. Polska bowiem pokazana jest bardzo stereotypowo i zaściankowo. Mamy niemiłego kierowcę PKS-u, poczciwych, a także prowincjonalnych i zamkniętych mieszkańców miasteczka. - To wszystko jest oparte na kliszach. Ten serial trafia do 190 krajów i szczerze powiedziawszy nie taką Polskę projektowałam. W serialu jest ona pokazana konserwatywnie i tradycyjnie. Tak jakby to były jakieś lata 90., z całym szacunkiem do twórców tamtego okresu - tłumaczy Kaja Klimek. - Polska teraz jednak wygląda inaczej i nie jest tak zaściankowa. To nie jest wizja jakiej ja bym oczekiwała po twórcach serialu "Królowa".

Reżyser serialu, filmowiec polsko-islandzkiego pochodzenia Arni Olafur Asgeirsson, na pomysł serialu wpadł w czasie pandemii i od razu w głównej roli widział Andrzeja Seweryna. Niestety Arni zmarł przed premierą serialu.


Źr. Youtube/ Królowa | Oficjalny zwiastun | Netflix

Tożsamość głównego bohatera, granego przez Seweryna jest ujawniona.- Jest gejem a do tego drag queen. Nie jest zwyczajnym gościem, który ma partnera, tylko jest wybuchową, ekstatyczną jednocześnie postacią związaną z ruchem LGBT, funkcjonującą w świecie kolorowych ptaków - zdradza gość audycji. - Bardzo mocno mamy pokazane dwa światy, które powoli zaczynają się spotykać. Dzieje się to jednak w spotkaniu widowiskowym, a nie zwyczajnej codzienności. Cała historia, która to opowiada nie rusza postrzegania tematyki LGBT na przód. Jest to bardziej show niż życie i trochę nad tym ubolewam. Zapewne ten serial ze względu na odtwórcę głównej roli obejrzy wiele osób. "Królowa" jest nastawiona na tzw. szerokiego widza. Mimo wszystko myślę, że może odświeżyć głowę.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

"We own this city" - samodzielna opowieść o policji Baltimore

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 12:00
"We own this city" to najnowszy serial George'a Pelecanosa i Davida Simona, twórców "The Wire". To kolejna opowieść o policji Baltimore, jednak autorzy serii jasno mówią, że nie jest to szósty sezon kultowego serialu, lecz oddzielna historia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serial "Dziecko" - historia z "morderczym bobasem" w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 17:48
"Dziecko", to według oficjalnych zapowiedzi "najbardziej przerażająca komedia roku". - Ten film to nie tylko zabawna i przerażająca momentami historia o morderczym dziecku w roli głównej, dotyka jednak tematów dużo głębszych - mówi Kaja Klimek.
rozwiń zwiń