Japońskie kimono - jak inspiruje projektantów mody?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 14:20
Kimono - ten tradycyjny strój pochodzący z Japonii - po raz pierwszy zostało opisane w III wieku. Wiele stuleci potem inspirowana nim odzież pojawiła się na światowych wybiegach mody. Sprawdzamy, kto czerpał inspirację z azjatyckiej kultury.
Japońskie kimono od lat fascynuje światowych projektantów mody.
Japońskie kimono od lat fascynuje światowych projektantów mody. Foto: shuterstock/MISTER DIN

Prosty ubiór w kształcie litery T jest tradycyjnym strojem w Japonii zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Modele kimon są różne - od prostych form i kolorów, do wersji luksusowych, zaskakujących bogactwem ornamentów, różnorodnością tkanin i przepychem. - W Japonii kimona były wyznacznikiem statusu społecznego. Najwyższej rangi kobiety nosiły strój złożony nawet z 12 warstw - opowiada Karolina Koncka, studentka japonistyki i nauczycielka tego języka. - Na bieliznę zakładano kolejne warstwy. Całość stroju tworzyły takie elementy jak spodnie, spódnica i tren. Gdy się połączyło poszczególne warstwy, strój mógł ważyć nawet 30 kg. Nosiły go jednak najbogatsze japońskie damy.

W Japonii stosuje się różne rodzaje kimon, które nakłada się w zależności od charakteru uroczystości. Ich styl i kolor zależy także od wieku i stanu cywilnego noszącej go osoby. Kolorystyka i wzory są też silnie związane z porami roku. Jedne wzory i kolory nosi się latem, a inne jesienią. Jesienno- zimowe kimona wyposażone są dodatkowo w podszewkę.

Nieodłącznym elementem kimona jest pas nazywany obi. Musi on swoją stylistyką nawiązywać do koloru kimona. Nie tak łatwo go jednak zawiązać i potrzebne są do tego różnego rodzaju akcesoria. - Będzie nam potrzebna poduszka makura, która będzie trzymała kształt wiązania z tyłu, jest to niewidoczna część stroju. Widocznymi elementami są: obi-age - ozdobna szarfa, która przykrywa makurę, żeby jej nie było widać, i obi-age - przewiązka przez pas, która podtrzymuje różne elementy - tłumaczy rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Do niej przyczepiana jest broszka w ulubionym kształcie

Do kimona noszone są kanzashi, czyli ozdoby do włosów, i torebka, która może występować w dwóch wersjach: formalnej - twardej z zamkiem - i nieformalnej, w formie woreczka na sznurek. Pełni stroju dopełniają tabi, czyli skarpetki, i eleganckie sandałki zo-ri.

Zobacz także:

Wzór kimona od lat fascynuje światowych projektantów. Z Japonii ten tradycyjny strój w nowych wersjach trafił więc na wybiegi uznanych domów mody. - W męskiej kolekcji wiosna-lato 2018 dom mody Martin Margiela dostarczył wiele spektakularnych przykładów wpływów kimona, w tym neonowy płaszcz, którego wiązanie jest inspirowany japońską odzieżą - mówi autorka cyklu Ada Janiszewska. - Innym projektantem, który sięgnął do tych tradycji, jest John Galliano. Podobnie Christian Louboutin, który zaprojektował buty do kolekcji inspirowanych stylem tkanin kimono z bambusem, kwiatami śliwy i żurawiami. Są przepiękne. Thom Browne wprowadził kimono do kroju garniturów.


Posłuchaj
10:40 _Czwórka/ Stacja kultura - kimono 30.06.2022.mp3 Japońskie kimono inspiruje projektantów mody (Stacja Kultura/Czwrórka)

 

Innymi znanymi projektantami, którzy czerpali ze wzoru kimona, byli Anthony McQueen, Yves Saint Laurent czy Cristóbal Balenciaga. Japoński styl we współczesnej modzie ma swoje stałe, ważne miejsce.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 30.06.2022

Godzina emisji: 11.35

aw

Czytaj także

Ponadczasowy trencz - jaka jest jego historia?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 16:15
Trencz to idealne okrycie na słotę i niepogodę. Przez wiele lat był synonimem męskości, klasy i stylu - znakiem rozpoznawczym twardzieli. Potem sięgnęły po niego także kobiety, a surowy, dwurzędowy wzór z pagonami przetrwał dekady w niezmienionej formie. Jaka jest jego historia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"7 kilo zmysłowości". Historia sukienki bandażowej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 14:30
W tej sukience Kim Kardashian pozuje w Gabinecie Figur Woskowych Madame Tussauds. Miały ją także w szafach Victoria Beckham, Cindy Crawford i Jennifer Aniston. Sukienka bandażowa - modowy hit z lat 80. i 90. - wraca do gry.
rozwiń zwiń