"Toto IV" - biały kruk na miarę Ligii Mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 16:10
Steve Lukather i Joseph Williams przyjaźnią się od dzieciństwa. Mają za sobą długą i barwną przeszłość, która splata się z historią jednej z najbardziej znanych amerykańskich grup muzycznych - zespołem Toto. 
Steve Lukater (L), Joseph Williams (2L) i Nathan East (3L) - członkowie zespołu Toto na koncercie w Łodzi w 2013 roku.
Steve Lukater (L), Joseph Williams (2L) i Nathan East (3L) - członkowie zespołu Toto na koncercie w Łodzi w 2013 roku. Foto: PAP/Marek Kliński

Zespół powstał w 1977 w Los Angeles z inicjatywy perkusisty Jeffa Porcaro oraz klawiszowca Davida Paicha, a największe sukcesy odnosił w latach 80. XX w. Wtedy to - w 1982 roku - ukazał się ich najważniejszy krążek, który w tym roku obchodzi 40. rocznicę wydania. - Czwarty album studyjny Toto zatytułowany jest po prostu "Toto IV" i to na nim znalazły się największe przeboje grupy - takie jak "Africa" i "Rosanna" - opowiada dziennikarz muzyczny Damian Sikorski. Płyta trafiła na 4. miejsce w Billboard's Pop Albums Chart i zdobyła aż 6 nagród Grammy, wliczając w to "Record of the Year" oraz w kategorii "Nagranie Roku" dla "Rosanny". - Tytułowa Rosanna to nikt inny jak aktorka Rosanna Arquette, z którą związany był klawiszowiec Steve Porcaro. Natomiast utwór "Africa", który opowiada o Kilimandżaro wyrastającym jak "Olimp nad Serengeti", został wykorzystany w instalacji Maksa Siedentopfa. Artysta z siedmiu białych podestów, odtwarzacza MP3, sześciu głośników i baterii słonecznej stworzył sound system, który ma odtwarzać przebój Toto na pustyni Namib do dnia, w którym zgaśnie Słońce. Muzycy Toto brali także udział w nagraniu legendarnego albumu "Thriller" Michaela Jacksona, choć producent krążka - Quincy Jones - przez wiele lat pomijał ten fakt. 

Sprawdź także:

Toto - Africa (Official HD Video) | Toto

Zespół Toto wystąpił 31 lipca 2022 w Warszawie w ramach trasy "Dogz of Oz Tour". - To był wspaniały występ, po którym długo nie mogłem zasnąć. Można to porównać do meczu piłkarskiego, podczas którego spotykają się najlepsi zawodnicy na świecie. To była Ligia Mistrzów z udziałem legendarnych "maszyn do grania", czyli najlepszych muzyków sesyjnych - dodaje Damian Sikorski.  

Posłuchaj
07:47 CZWÓRKA Stacja Kultura - toto 01.08.2022.mp3 "IV" - historia powstania czwartego albumu grupy Toto (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski

Data emisji: 01.08.2022

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Debiutanci na winylu "Będzie głośno!" Kordowska, Dżentelmenels i Szpilersi

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 20:44
Czwórkowa audycja "Będzie głośno!", która obchodzi w tym roku pięciolecie, doczekała się własnego, czarnego krążka! Do sprzedaży trafił winyl "The Best of Będzie Głośno!" - to płyta kolekcjonerska - wytłoczono jedynie 500 sztuk. Artyści, których utwory znalazły się na tym winylu, mówią o wydarzeniu mistycznym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Winylowe białe kruki. "Wirująca" EP-ka Rocha

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 14:40
- To najważniejsza i chyba najbardziej osobista dla mnie płyta. Powstała w okresie, kiedy byłem poddawany dializom - tak o "EP-ce na dializie" opowiada jej autor Roch. Wydany na winylu materiał to zaledwie cztery piosenki, ale i tak krążek jest złoty pośród innych "białych kruków". 
rozwiń zwiń