Król fryzjerów - Jak Antoni Cierplikowski podbił świat?  

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 12:15
Na początku XX wieku ściął kobietom włosy i podbił ulice Paryża. Najsłynniejszy polski fryzjer, Antoni Cierplikowski, zmienił oblicze pań całego świata i to dosłownie. Sprawdzamy, jakie były jego losy.
Antoni Cierplikowski przy pracy
Antoni Cierplikowski przy pracyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Król fryzjerów i fryzjer królów" - tak mówiono o Antonim Cierplikowskim, który na świecie znany był jako Antoine de Paris. Urodził się w Sieradzu w 1884 roku, a swoje pierwsze kroki jako fryzjer stawiał w wieku 11 lat w zakładzie u wuja. Olbrzymie oparcie dawała mu matka. W wieku 17 lat wyjechał do Paryża. W stolicy Francji pierwsze lata spędził w salonie fryzjerskim, w którym wytwarzano peruki. Tam narodził się Antoine.

- Był stylistą, mówiono, że jest specjalistą od przypadków beznadziejnych. Zajmował się wizerunkiem kobiet globalnie - mówi Martyna Orzeszyna, autorka książki "Antoine de Paris, polski geniusz światowego fryzjerstwa". - U niego w salonie wykonywano pierwszą epilację brwi, stosowano sztuczne rzęsy z naturalnego włosia. Zachowały się filmy instruktażowe, gdzie w salonie Antoina dokleja się rzęsy jeden do jednego.

To nie jedyne innowacje Antoine. Wymyślił on także kolorowy lakier do paznokci, lakier do włosów, szampon do włosów rumowo-jajeczny, pierwsze kremy do opalania, a także inne kosmetyki. Miał renomowaną firmę kosmetyczną, która funkcjonowała długo po jego śmierci i została zamknięta dopiero w latach 90.

W Paryżu Antoine zrobił oszałamiającą karierę, czesząc największe ówczesne sławy, takie jak Josephine Baker, Edith Piaf, a także królową brytyjską. To on był twórcą rewolucyjnej fryzury "na chłopczycę", która królowała wśród pań w okresie międzywojennym. Jego bogate życie zaprowadziło go do Stanów Zjednoczonych, gdzie czesał gwiazdy filmowe i prezydentową Eleonorę Roosevelt. Jego salon przy nowojorskiej Piątej Alei był przez 45 lat najsłynniejszym zakładem fryzjerskim na świecie.


Zobacz także:


Posłuchaj
08:33 Czwórka/Stacja Kultura Antoine de Paris - 11.08.2022.mp3 Martyna Orzeszyna, autorka książki "Antoine de Paris, polski geniusz światowego fryzjerstwa" opowiada o słynnym styliście (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 11.08.2022

Godzina emisji: 11.30

aw


Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń