Faridah Àbíké-Íyímídé z powieścią "As pik". Dla nastolatków i o nastolatkach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 15:00
"As pik" to debiutancka powieść Faridah Àbíké-Íyímídé. - Inspiracją do jej powstania stały się osobiste doświadczenia autorki - mówiła Kinga Michalska.
Osią powieści As pik są problemy nastolatków
Osią powieści "As pik" są problemy nastolatkówFoto: ABO PHOTOGRAPHY/Shutterstock

"As pik" to powieść dla młodzieży poruszająca problemy odrzucenia przez środowisko i walki z wszechobecnym hejtem. Dwoje uczniów Prywatnej Akademii Niveus, Devon Richards i Chiamaka Adebayo, walczy z anonimowym prześladowcą - krótko po nominacji na szkolnych prefektów ktoś zaczyna ujawniać ich sekrety, podpisując się w wiadomościach jako "As".

Jak podkreślała Kinga Michalska, to powieść, którą autorka oparła na własnych doświadczeniach, a "za szkolnymi murami dzieją się nie zawsze pozytywne rzeczy". - Chiamaka jest najpopularniejszą uczennicą w szkole, ale Devon to wycofany nastolatek, pełen kompleksów - mówiła gość Czwórki. Jak tłumaczyła, powieść idealnie wpisuje się w rzeczywistość współczesnej młodzieży. - Mamy problemy z uczuciami, emocjami, które są skrywane, pojawia się też rasizm, a bohaterowie mierzą się z przejawami hejtu. Czasem są to drobne uwagi, a czasem szykanowanie. Mamy tu plotki, ale także wrzucanie do sieci różnych filmików, czy umieszczanie zdjęć i nagrań na szkolnych forach - wyliczała Kinga Michalska. 

Posłuchaj
07:59 czwórka michalska 2022_09_06-11-41-28.mp3 Kinga Michalska opowiada o książce "As pik" (Stacja Kultura/Czwórka) 

- Chiamaka zawdzięcza swoje sukcesy ciężkiej pracy, marzy o tym, by dostać się na prestiżową uczelnię, ale Devon pochodzi z nie najlepiej sytuowanej rodziny i o wszystko musi walczyć - opowiadała gość Czwórki. Jedną z inspiracji autorki, jak mówiła Kinga Michalska, był serial "Małe kłamstewka". - Pomysł nie jest więc zupełnie nowy, ale bardzo ciekawie wykorzystany - podkreślała. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Faridah Àbíké-Íyímídé to brytyjska pisarka pochodzenia nigeryjskiego. - Wychowywała się i uczyła w Londynie, studiowała literaturę, antropologię i sinologię w Szkocji, więc jest chyba niezwykle gruntownie przygotowana do kariery pisarskiej. Powieść "As pik" stworzyła, gdy miała 18 lat - podkreślała Kinga Michalska. Jak tłumaczyła, wydano ją w amerykańskim wydawnictwie w 2020 roku, a kontrakt opiewać miał na milion dolarów.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 09.08.2022

Godzina emisji: 11:35

kd

Czytaj także

Polecamy książki. "Miasto z mgły" Carlosa Ruiza Zafona

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 15:30
"Miasto z mgły" to ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, zmarłego rok temu słynnego hiszpańskiego pisarza. To zbiór 11 opowiadań ukazujący wszystkie cechy jego pisarstwa, niepowtarzalną atmosferę Barcelony, tajemnicę i magię snutych przez niego opowieści. - Ta książka to swoiste pożegnanie autora z czytelnikami i powrót do literackiego świata "Cmentarza zapomnianych książek" - mówi Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń